Görsel kimlik ve tipografi
Visual identity and typography
  1. Tez No: 1016556
  2. Yazar: ALEYNA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
Özet
Markaların hedef kitleleriyle kurduğu iletişimde görsel kimlik, ayırt edicilik ve tanınırlık sağlayan temel yapılardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırma, tipografinin görsel kimlik tasarımlarındaki kullanımını; seçilen markalar üzerinden biçimsel özellikleri, kullanım standartları ve farklı uygulama yüzeylerindeki devamlılığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayanan incelemede, farklı sektörlerden seçilen on markanın görsel kimlik kılavuzları, logo kullanımları ve erişilebilen dijital ile fiziksel uygulama örnekleri değerlendirilmiştir. Markaların logolarında kullanılan tipografik yapılar; yazı karakteri türü, büyük-küçük harf kullanımı, yerleşim düzeni, renk kullanımı ve tipografi ile diğer logo unsurları arasındaki ilişki gibi biçimsel ölçütler doğrultusunda incelenmiştir. Bunun yanı sıra, tipografik yapıların görsel kimlik kılavuzlarında hangi kullanım kurallarıyla tanımlandığı ve bu yapıların tabela, sosyal medya ve web sitesi gibi farklı yüzeylerde nasıl sürdürüldüğü ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, tipografinin seçilen markaların görsel kimliklerinde yalnızca yazısal bir unsur olarak değil; belirli kurallar çerçevesinde kullanılan, tekrar eden ve markayı tanımlayan bir görsel kimlik bileşeni olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, tipografinin görsel kimlik içerisindeki işlevi marka örnekleri üzerinden somutlaştırılmakta ve grafik tasarım alanına uygulamalı bir değerlendirme çerçevesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual identity stands out as one of the fundamental structures that provide distinctiveness and recognizability in the communication established between brands and their target audiences. This research was conducted to examine the use of typography in visual identity designs in terms of its formal characteristics, usage standards, and continuity across different application surfaces through selected brand examples. Based on a qualitative research method, the study evaluated the visual identity guidelines, logo usages, and accessible digital and physical application examples of ten brands selected from different sectors. The typographic structures used in the logos were examined according to formal criteria such as typeface category, uppercase and lowercase letter usage, layout, color usage, and the relationship between typography and other logo elements. In addition, the study addressed how these typographic structures were defined through visual identity guidelines and how they were maintained across different surfaces such as signage, social media, and websites. The findings indicate that typography in the selected brands' visual identities can be considered not merely as a textual element, but as a recurring visual identity component used within certain standards and contributing to the definition of the brand. In this respect, the function of typography within visual identity is concretized through brand examples, and an applied framework of evaluation is presented to the field of graphic design.