Türkiye ve Rusya Federasyonu'nda sanatçı yetiştiren okulların yönetsel yapılarının karşılaştırılması
Comparison of administrative structures of artist training school in the Russian Federation and Turkey
  1. Tez No: 101656
  2. Yazar: M. TEKİN KOÇKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE VE RUSYA FEDERASYONU'NDA SANATÇI YETİŞTİREN OKULLARIN YÖNETSEL YAPILARININ KARŞILAŞTIRILMASI M. Tekin KOÇKAR Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Temmuz 2001 Danışman: Doç. Dr. Esmahan AĞAOĞLU Karşılaştırmalı araştırma niteliği taşıyan bu araştırmada, Türkiye ve Rusya Federasyonu'nda sanatçı yetiştiren konservatuvarlann yönetsel yapılan Türkiye'de Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvan, Rusya Federasyonu'nda Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuvan örnekleri ele alınarak incelenmiştir. Araştırmada; "Türkiye ve Rusya Federasyonu'nda sanatçı yetiştiren konservatuvarlann yönetsel boyutlardaki farklılıktan nelerdir?*' sorusuna yanıt aranmıştır. Bu amaç kapsamında araştırmacı tarafından söz konusu konservatuvarlann yöneticileri ve çalışanlan ile yapılan görüşmelerden ve kaynak taraması sonucunda elde edilen bilgilerle, her iki konservatuvann yönetsel, öğretim elemanlan, öğrenci ve eğitim ortamlarının özelliklerinde benzer ve aynlan yönler karşılaştınlarak yorumlanmıştır. Yönetsel boyutta; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvan yöneticisi olan Konservatuvar Müdürü'nün bir orta düzey yönetici olması, görev süresinin üç yıl olması gibi nedenlerle, yöneticilerinin görev süreleri beş yıl olan Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuvan'na göre bazı yönetim sorunlan yaşadığı gözlenmiştir.öğretim elemanlarının özellikleri boyutunda; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvan öğretim elemanlarının sayılarının Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuvan öğretim elemanlarına göre daha az olduğu belirlenmiştir. öğrenci özellikleri boyutunda; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvan öğrencilerinin sanat eğitimine 10-11 yaşlarında başladığı, sayılarının azlığı nedeniyle rekabet ortamının sağlanamadığı, Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuvan öğrencilerinin sanat eğitimine yedi yaş gibi daha erken yaşta başladığı, daha rekabetçi ve yoğun bir eğitim programına tabi tutulduklan saptanmıştır. Bu nedenle Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuvan öğrencilerinin Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvan öğrencilerine oranla daha nitelikli bir eğitim aldıkları söylenebilmektedir. Eğitim ortamlan açısından bakıldığında; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvan'nda ortamların konservatuvar eğitimi amaçlı tasarlanmadıklan, mevcut binalarda eğitimin sürdürüldüğü, Moskova Çaykovskiy Devlet Konservatuvan'nda ortamların konservatuvarda müzik eğitimi amaçlı tasarlandıklan, yapıların birbirleri ile olan ilişldlerinin buna göre düzenlendiği belirlenmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF ADMINISTRATIVE STRUCTURES OF ARTIST TRAINING SCHOOL IN THE RUSSIAN FEDERATION AND TURKEY M. Tekin KOÇKAR Department of Educational Sciences (Educational Administration, Supervision, Planning and Economics) Anadolu University Institute of Educational Sciences, July 2001 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Esmahan AGAO?LU This comparative study mainly deals with the administrative structure of the conservatoires in Turkey and The Russian Federation trough analyzing Anadolu University State Conservatoire and Moscow Tchaikovsky State Conservatoire as sample institutions. In this study, similarities and differences of these conservatoires form the basis for this study at administrative levels. The question of“what are the differences between the conservatoires that educate in both Turkey and the Russian Federation regarding administration of these schools was dealt with”. For this reason, similarities and differences between the administration, staff, students and educational mediums of the conservatoires in charge and staff of these institutions and reviewing literature. Concerning the administrative structure, the administrator of Anadolu University State Conservatoire was determined to have experienced some administrative issues due to the fact that he was a midranking administrator and that he had been appointed for only three years when compared to that of Moscow Tchaikovsky State Conservatoire mat appoints its administrators for five years. IVConcerning the characteristics of faculty members at Anadolu University State Conservatoire were of a smaller number than those at Moscow Tchaikovsky State Conservatoire. It was found that concerning at students training at the age of 10 or 11 Anadolu University State Conservatoire accept small number of students its program. Because of these reasons, the competitive environment not created companies to the Moscow Tchaikovsky State Conservatoire. Students at Moscow Tchaikovsky State Conservatoire started education seven years earlier and underwent a more intensive and competitive education program than those at Anadolu University State Conservatoire. These taken into account, it was concluded that students at Moscow Tchaikovsky State Conservatoire graduated with better knowledge and master of subjects at school in comparison with those at Anadolu University State Conservatoire. Concerning educational environment, it was observed that buildings at Moscow Tchaikovsky State Conservatoire were particularly designed for music education and had a better infrastructure in comparison with Anadolu University State Conservatoire.