Heracleum Crenatifolium Boiss. bitkisinin toprak üstü kısımına ait ekstrelerin antioksidan aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activity of extracts from the above-ground parts of Heracleum Crenatifolium Boiss. plant
- Tez No: 1016597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KIZILTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Heracleum crenatifolium Boiss. bitkisinin antioksidan özellikleri araştırılmıştır. Toprak üstü kısımlarından elde edilen su ve etanol ekstrelerinin antioksidan kapasiteleri; Fe3+- Fe2+ indirgeme, Cu2+-Cu+ indirgeme (KUPRAK), Ferrik iyonları indirgeme antioksidan gücü (FRAP) kapasiteleri, (Fe2+) şelatlama, 1,1-Difenil 2-pikril hidrazil serbest radikalleri (DPPH•) giderme aktivitesi ve 2,2-Azino-bis (3-etilbenzo-tiyazolin-6-sülfonik asit) radikali (ABTS•⁺) giderme aktivitesi gibi antioksidan yöntemleri ile değerlendirilmiş ve sonuçlar BHA, BHT, α-Tokoferol ve Askorbik asit gibi referans antioksidanlar kullanılarak karşılaştırma yapılmıştır. Yanı sıra toplam fenolik madde ve toplam flavonoit madde içeriği belirlenmiştir. Tez çalışmasından elde edilen sonuçlara dayanarak Heracleum crenatifolium Boiss. bitkisinin toprak üstü kısımlarından elde edilen etanol ve su ekstrelerinin antioksidan aktivitelerinin genel olarak standart antioksidanların aktivitelerinde yakın değerler sergilediği belirlendi. Sonuçlara göre Heracleum crenatifolium Boiss. bitkisinin potansiyel bir doğal bir antioksidan kaynağı olduğu ve bu tez çalışmasının bitkinin
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the antioxidant properties of Heracleum crenatifolium Boiss. plant. The antioxidant capacities of water and ethanol extracts obtained from the aerial parts were evaluated using antioxidant methods such as Fe3+- Fe2+ reduction, Cu2+-Cu+ reduction (KUPRAK), ferric ions reduction antioxidant power (FRAP) capacities, (Fe2+) chelation, 1,1-diphenyl 2-picryl hydrazyl free radical (DPPH•) scavenging activity and 2,2-azino-bis(3-ethylbenzo-thiazolin-6-sulfonic acid) radical (ABTS•⁺) scavenging activity, and the results were compared using reference antioxidants such as BHA, BHT, α-Tocopherol and ascorbic acid. Additionally, the total phenol and total flavonoid contents were determined. Based on the results obtained from this thesis study, Heracleum crenatifolium Boiss. It was determined that the antioxidant activities of ethanol and water extracts obtained from the above-ground parts of the plant generally exhibited values close to the activities of standard antioxidants. Based on these results, it is believed that Heracleum crenatifolium Boiss. is a potential natural antioxidant source, and this thesis study will provide a foundation for further research focusing on this plant.