Dünyada mevduat sigorta sistemleri ve Türkiye incelemesi
Deposit insurance systems in world and arrangement?s of the Turkey
- Tez No: 253746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mevduat sigorta sisteminin yapısının, Dünya'daki ve Türkiye'deki uygulamalarının ortaya konduğu bu çalışma, tam kapsamlı mevduat sigorta sisteminin banka başarısızlığı üzerindeki etkisini, Türkiye'de faaliyet gösteren özel sermayeli ticaret bankalarının 1998-2009 dönemi finansal değişkenleri, makroekonomik değişkenler ve tam kapsamlı mevduat sigorta sistemi eşliğinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yapılan analiz sonucunda tam kapsamlı mevduat sigorta sistemi ile banka başarısızlığı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir başka deyişle, tam kapsamlı mevduat sigorta sistemi banka başarısızlığında önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Deposit insurance system features, and arrangements in world and Turkey is to be determined in this paper and this paper aims to emprically analyse the impact of full coverage deposit insurance system on bank failure by using Turkish privately administrated banks? financial ratios, macroeconomic variables and full coverage deposit insurance system dummy variable for the period 1998-2009. Estimation results suggest that the dummy variable for full coverage deposit insurance system is found to be related to the bank failure. In other words, full coverage deposit insurance system is an important factor that increased the possibility of bank failure.