Yatak odası duvar renklerinin kullanıcı mekân algısı ve memnuniyeti üzerine etkileri
Yatak odasi duvar renklerinin kullanici mekân algisi ve memnuniyeti üzerine etkileri
  1. Tez No: 1016608
  2. Yazar: HANDE AVUNDUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZILA DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
İç mekân tasarımının en etkili bileşenlerinden biri olan renk, kullanıcıların mekânı algılayışını ve deneyimleyişini duygusal, psikolojik ve fizyolojik boyutlarda etkileyen önemli bir tasarım parametresidir. Özellikle dinlenme, uyku ve mahremiyet işlevlerini barındıran yatak odalarında renk kullanımı, kullanıcıların iyi olma hâli üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu tez çalışması, yatak odası duvar renklerinin kullanıcıların mekânsal algıları, duyuşsal tepkileri ve memnuniyetleri üzerindeki etkilerini ampirik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, dış değişkenlerin kontrol edildiği standart bir yatak odası sahnesi 3ds Max programında modellenmiştir. Duvar rengi seçimlerinde Munsell Renk Sistemi esas alınmış; renk çemberinde eşit aralıklarla konumlanan 7,5R, 10YR, 2,5GY, 5G, 10B ve 2,5P türlerinin açık, doymuş ve koyu renkleri ile nötr değerleri temsil eden 5N 9/0, 5N 7/0 ve 5N 5/0 renkleri kullanılmıştır. Böylece toplam 21 farklı renk senaryosu oluşturulmuştur. Katılımcılara bilgisayar destekli bir arayüz aracılığıyla sunulan görseller üzerinden veri toplanmıştır. Anket; demografik bilgiler, 13 sıfat çiftinden oluşan Anlamsal Farklılaşma Ölçeği, 5'li Likert tipinde memnuniyet soruları, 10'lu Beğeni Ölçeği, en çok tercih edilen renk seçimi ve açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Tez; renk ve mekânda renk, yatak odalarında renk kullanımı, araştırma yöntemi ve bulguların değerlendirilmesi olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlar, yatak odalarında kullanıcı odaklı ve işlevsel renk tasarım kararlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak niteliktedir. Ayrıca çalışma, farklı renk karakterlerinin yatak odası deneyimi üzerindeki etkilerini somut verilerle ortaya koyarak konuya ilişkin literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Color, which is one of the most effective components of interior design, is an important design parameter that affects users' perception and experience of space in emotional, psychological, and physiological dimensions. Especially in bedrooms, which involve relaxation, sleep, and privacy functions, the use of color plays a decisive role in the well-being of users. This thesis study aims to empirically examine the effects of bedroom wall colors on users' spatial perceptions, affective responses, and satisfaction. Within the scope of the research, a standard bedroom scene in which external variables were controlled was modeled in the 3ds Max program. The Munsell Color System was taken as the basis for wall color selections; light, saturated, and dark colors of 7.5R, 10YR, 2.5GY, 5G, 10B, and 2.5P hues positioned at equal intervals on the color wheel, as well as 5N 9/0, 5N 7/0, and 5N 5/0 colors representing neutral values, were used. Thus, a total of 21 different color scenarios were created. Data were collected through visuals presented to the participants via a computer-aided interface. The questionnaire consists of demographic information, a Semantic Differential Scale consisting of 13 adjective pairs, 5-point Likert-type satisfaction questions, a 10-point Preference Scale, the most preferred color choice, and open-ended questions. The thesis consists of four main chapters: color and color in space, color use in bedrooms, research methodology, and evaluation of findings. The results obtained are of a quality that will contribute to the development of user-oriented and functional color design decisions in bedrooms. Furthermore, the study contributes to the literature on the subject by providing empirical evidence regarding the effects of different color characteristics on the bedroom experience.