Hafif ticari araçlarda ön ve arka sıra koltukbaşlıklarının ECE R17-10 standartlarına uyumsürecinin mühendislik ve test çalışmalarıaçısından incelenmesi
Engineering and test evaluation of front row and rear rowseat headrests in light commercial vehicles for compliancewith ECE R17-10 standards
- Tez No: 1016615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, hafif ticari araçlarda kullanılan ön ve arka sıra koltuk başlıklarının, güncel ECE R17-10 güvenlik standartlarına uyum sürecini, mühendislik ve test çalışmaları perspektifinden incelemektedir. Koltuk başlıkları, arkadan çarpışmalar sonucu oluşabilecek boyun yaralanmalarını önlemede kritik rol oynamaktadır.Çalışma, öncelikle ECE R17- 09'dan ECE R17-10'a geçiş sürecini detaylıca incelemiş, bu geçişle birlikte ortaya çıkan başlık yükseklik gereksinimlerindeki değişimleri analiz etmiş ve mevcut üretimdeki koltuk tasarımlarının yeni standartlara tasarım uygunluğu kontrolünü gerçekleştirmiştir. Fiziksel doğrulama aşamasında, ECE R17-10 gerekliliklerini karşılamak üzere %50'lik manken geometrisine uygun bir test fikstürü tasarlanmıştır. Tasarlanan bu fikstür kullanılarak, ön ve arka sıra koltuk başlıkları üzerinde kapsamlı test serileri uygulanmıştır. Gerçekleştirilen testler; başlığın mukavemetini ve konum stabilitesini doğrulayan Height Retention, Displacement and Strength ve Backset Measurement gibi kritik performans kriterlerini, HPoint Measurement ve diğer boyutsal kontrollerle destekleyerek doğrulamıştır. Bu çalışma, hafif ticari araç koltuk başlıklarının en güncel regülasyonlara uygunluğunu hem teorik analiz hem de pratik, doğrulanmış fiziksel testler ile kanıtlamış, böylece araç güvenliğinin artırılmasına yönelik somut bulgular sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the compliance process of front and rear row seat head restraints used in Light Commercial Vehicles with the current ECE R17-10 safety standards, approached from an engineering and testing studies perspective. Head restraints play a critical role in preventing whiplash injuries resulting from rear-end collisions. The study first detailed the transition process from ECE R17-09 to ECE R17-10, analyzed the resulting changes in head restraint height requirements, and performed a design compliance check on existing production seat designs against the new standard. In the physical verification stage, a dedicated test fixture was designed in accordance with the 50th percentile dummy geometry to meet the ECE R17-10 requirements. Using this designed fixture, comprehensive test series were applied to the front and rear row seat head restraints. The tests performed verified critical performance criteria such as Height Retention, Displacement and Strength, and Backset Measurement, supported by H-Point Measurement and other dimensional controls, which confirm the head restraint's strength and positional stability.This work successfully demonstrated the compliance of Light Commercial Vehicle head restraints with the latest regulations through both theoretical engineering analysis and practical, verified physical tests, thereby providing tangible findings aimed at enhancing vehicle safety.