Mikroemülsiyon tekniği ile nano kristalin hidroksiapatit üretimi ve Tİ6Al4V alaşımı üzerine elektroforetik kaplanması
Production of nano crystalline hydroxyapatite by the microemulsion technique and its electrophoretic deposition on Tİ6Al4V alloy.
- Tez No: 1016621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK TELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, biyouyumlu bir malzeme olan hidroksiapatit (HAp) nano tozları mikroemülsiyon yöntemi ile sentezlenmiş ve Ti6Al4V alaşımı altlıklar üzerine elektroforetik biriktirme (EPD) tekniği kullanılarak kaplanmıştır. Süspansiyonda bulunan Sodyum Dodesil Sülfat (SDS) yüzey aktif maddesinin, kaplamanın yapısal bütünlüğünü olumsuz etkilediği ve kaplama kalitesini düşürdüğü belirlenmiştir. Bu nedenle fazla SDS'nin etkin şekilde uzaklaştırılması, kaplama performansının iyileştirilmesi açısından kritik bir adım olarak değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda sentezlenen HAp süspansiyonu üzerinde yüzey aktif madde uzaklaştırma çalışmaları yürütülmüş ve en uygun yöntem olarak köpürtme tekniği seçilmiştir. Hızlı karıştırma ile oluşturulan köpürtme yöntemi kullanılarak süspansiyon saflaştırılmış ve fazla SDS ortamdan başarıyla uzaklaştırılmıştır. Saflaştırılan HAp nano parçacıkları, deiyonize su ortamında farklı gerilim değerleri ve biriktirme sürelerinde Ti6Al4V altlık üzerine elektroforetik olarak biriktirilmiştir. Yapılan karakterizasyon çalışmaları kapsamında, taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemeleri ve X-ışını difraksiyon (XRD) analizleri, sentezlenen parçacıkların HAp nano parçacıkları olduğunu ortaya koymuştur. XRD ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) sonuçları, köpürtme işleminin süspansiyondaki fazla SDS'yi uzaklaştırmada etkili olduğunu doğrulamıştır. EPD kaplama deneyleri, köpürtme yöntemiyle SDS'den arındırılmış HAp nano parçacıklarının Ti6Al4V altlıklar üzerinde daha yoğun, homojen ve bütünlüklü kaplamalar oluşturduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, yüzey aktif madde uzaklaştırma aşamasının HAp kaplamalarının morfolojisi ve genel kaplama kalitesi üzerinde belirleyici bir role sahip olduğunu ve bu yaklaşımın biyomedikal kaplama uygulamaları açısından önemli bir iyileştirme sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Biocompatible hydroxyapatite (HAp) nanopowders were synthesized using the microemulsion method and deposited onto Ti6Al4V alloy substrates by employing the electrophoretic deposition (EPD) technique as part of this thesis study. It was determined that the Sodium Dodecyl Sulfate (SDS) surfactant present in the suspension adversely affected the structural integrity of the coatings and reduced their overall quality. Therefore, the effective removal of excess SDS was considered a critical step toward improving coating performance. Accordingly, surfactant removal studies were carried out on the synthesized HAp suspension, and the foam fractionation technique was selected as the most suitable method. Using rapid stirring to generate foam, the suspension was purified, and the excess SDS was successfully removed. The purified HAp nanoparticles were electrophoretically deposited onto Ti6Al4V substrates in deionized water under different voltage values and deposition durations. Characterization studies performed using scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD) confirmed that the synthesized particles were HAp nanoparticles. XRD and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS) results further verified that the foam fractionation process was effective in removing excess SDS from the suspension. The EPD coating experiments demonstrated that HAp nanoparticles purified from SDS via the foam fractionation method produced denser, more homogeneous, and structurally coherent coatings on Ti6Al4V substrates. Overall, the findings indicate that the surfactant removal step plays a decisive role in the morphology and overall quality of HAp coatings, and this approach provides a significant improvement for biomedical coating applications.