Düşük dayanımlı betonlarda ankraj eğiklik açısının beton koni hasarına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of anchor inclination angle on concrete cone failure i̇n low-strength concrete
  1. Tez No: 1016623
  2. Yazar: ESRA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, taze betona eğik açılarla gömülü betonarme donatıların ve sonradan sertleşmiş betona ekilen kimyasal ankrajların çekme dayanımları farklı parametreler ile deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında deney numuneleri, 12 mm çapında ankrajların, taze ve sertleşmiş düşük dayanımlı donatısız beton (C12/15) bloklara, farklı gömme derinliğinde (5Ø ve 10Ø) ve farklı eğiklik açılarında (00, 150 ve 300) olacak şekilde üretilmiştir. Ayrıca kimyasal ankrajlarda, kenar mesafe etkisinin çekme dayanımı üzerinde etkisinin incelenmesi için kenara 60 mm, 100 mm ve 140 mm (merkez) mesafede ankrajlar oluşturulmuştur. 6 adet taze betona gömülü ankraj, 12 adet kimyasal ankraj ve 6 adet kenar ankraj olmak üzere toplam 24 adet deney numunesi üretilmiştir. Deneysel program çekip-çıkarma deneylerinden oluşmaktadır. Deney düzeneği, merkezi ankraj donatısı olan ve beton koni sınırları çapı 100 mm ve 200 mm dairesel boşluklu çelik platformdan oluşmaktadır. Yapılan deneyler sonucunda yük-deplasman eğrileri, eksenel yük kapasiteleri ve göçme modları elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar incelendiğinde, sığ kimyasal ankrajlarda beton koni sınırı arttıkça eksenel çekme kuvveti artarken derin ankrajlarda ise bu etki gözlenmemiştir. Ankraj eğiklik açısı artıkça eksenel çekme kuvvetinin azaldığı, kenar mesafesi artıkça eksenel çekme kuvvetinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the tensile strengths of inclined embedded reinforced concrete reinforcement and chemical anchors embedded in subsequently hardened concrete were investigated with different parameters. The experimental specimens were produced with 12mm diameter anchors embedded in fresh and hardened unreinforced concrete (C12/15) blocks at different embedment depths (5Ø and 10Ø) and inclination angles (0°, 15°, and 30°). Additionally, to investigate the effect of edge action on tensile strength in chemical anchors, anchors were created at distances of 60mm, 100mm, and 140mm (center) from the edge. A total of 24 experimental specimens were produced: 6 cast-in anchors, 12 chemical anchors, and 6 near-edge anchors. The experimental program consisted of pull-out tests. The specimens were constructed, each containing a steel platform with circular voids and concrete cone boundaries of 100mm and 200mm diameters, serving as the central anchor reinforcement. Load-displacement curves, ultimate load capacities, and failure modes were obtained from the experiments. Analysis of the shallow chemical anchor specimens results showed that the tensile load increased as the concrete cone boundary increased, while this effect was not observed in deep chemical anchors. It was also found that the tensile load decreased as the inclination angle increased, and the tensile load increased as the edge distance increased.