H111 sıcak haddelenmiş A15083'ün nacl ve NaCl+HCl çözeltisinde yorulma davranışının incelenmesi
Investigation of the fatigue behavior of H111 hot rolled AA5083 in NaCl and NaCl+HCl solution
- Tez No: 1016631
- Danışmanlar: PROF. DR. ISMAIL ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mukavemeti artırmak için H111 haddelenmiş AA5083 malzemelerinin mikro yapısı, sertliği, farklı çözeltilerdeki korozyon ve korozyon yorulma özelliklerini ele almaktadır. Hazır H111 AA5083 numuneleri, ilk mikroyapı karakterizasyonu ve sertlik incelemesi sonrasında 3,5 NaCl ve %3,5 NaCl + %10 HCl çözeltisinde 24, 48 ve 72 saat boyunca korozyona uğratılmıştır. Daldırma korozyonu sonuçlarına göre, numune %3,5 NaCl ortamında korozyona karşı daha dirençli iken, %3,5 NaCl+%10 HCl ortamında daha az dirençli davranış göstermiştir. Bunun nedeni %3,5 NaCl + %10 HCl korozyon numunesindeki boşlukların daha keskin olması ve intermetaliklerin uzaklaştırıldığı noktalarda krater oluşumunun gözlenmesidir. Yorulma testi sonucunda korozif olmayan numunenin korozyona maruz kalan numunelere göre daha iyi yorulma ömrü gösterdiği görülmüştür. %3,5 NaCl korozyon numunesinin yorulma davranışı, %3,5 NaCl + %10 HCl korozyon numunesinden daha iyi sonuçlar vermiştir. %3,5 NaCl+%10 HCl korozyon yorulma numunesinde çukurlaşmanın daha fazla ve daha büyük olması ve yorulma çatlağının tüm yüzeye yayılması yorulma dayanımını olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the microstructure, hardness, corrosion in different solutions, and corrosion fatigue features of h111 rolled aa5083 materials to increase strength. the ready-made h111 aa5083 samples were corroded for 24, 48, and 72 hours in 3.5 nacl and nacl3.5+hcl10 solution after the first microstructure characterization and hardness examination. the results of submerged corrosion indicate that the sample exhibited greater corrosion resistance in a nacl3.5 atmosphere but demonstrated reduced resistance in a nacl3.5+hcl10 atmosphere. the observed sharp cavities and crater formation in the nacl3.5+hcl10 corrosion specimens can be attributed to the removal of intermetallics. the fatigue test revealed that the not damaging sample exhibited superior fatigue life compared to the corroded samples. the fatigue behavior of the nacl3.5 corrosion sample gave better results than the nacl3.5+hcl10 corrosion sample. in the nacl3.5+hcl10 corrosion fatigue sample, the pitting being more and larger and the fatigue crack propagating on the whole surface negatively affects the fatigue strength.