Investigation of wear and corrosion behavior of aged AA5754
Yaşlı AA5754'ün aşınma ve korozyon davranışının incelenmesi
- Tez No: 1018985
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada H111 sıcak haddelenmiş AA5754 alaşımının ısıl işlem, homojenizasyon öncesi ve yaşlandırma sonrası mikroyapısal özellikleri, aşınma direnci ve korozyon davranışı incelenmiştir. Haddelenmiş malzeme, haddelenmiş malzemeye özgü yoğun, düz şekilli bir tane yapısı sergiler. L yönü boyunca yapılan gözlemler, taneler arasındaki net sınırları ortaya çıkarmaz ve tane sınırında çökelme oluştuğundan düzgün bir şekilde dağılmaz. Yaşlandıkça bölgedeki ince ve büyük siyah ve gri kontrast parçacıklarında paralel bir artış yaşandı. Dolayısıyla homojenizasyon işleminin artmasıyla ince tane miktarının arttığı söylenebilir. Ana metalin tane yönelimli haddelenmesinin haddeleme yönüne paralel olduğu bulunmuştur. Öte yandan yaşlılığın etkilediği bölgede iri taneler açıkça gözlendi. Taneler, metalin ısıl işlem öncesinde haddeleme işlemiyle tutarlı olarak uzun bir morfolojiye sahiptir. Bu malzemenin 10000 metre sonundaki ağırlık kaybı ve aşınma oranı sırasıyla; 1,01x10-3 g ve 5,07x10-9 g/Nm. Alaşımın ısıl işlem öncesi en yüksek ağırlık kaybına ve en kötü aşınma direncine sahip olduğu gözlendi. 10000 metre sonundaki ağırlık kaybı ve aşınma oranları sırasıyla; 3,42 x10-3 g ve 17,08 x10-9 g/Nm. Bu sonuçlara göre aşınma sırasındaki sürtünme katsayıları paralel olup yaşlanma sonrası sürtünme katsayısı en düşük olan malzeme 0,045'tir. Yaşlandırma sonrası korozyona uğrayan alaşımlar daha fazla ağırlık kaybı gösterirken, ısıl işlem öncesi korozyona uğrayan alaşımlar daha iyi korozyon davranışı sergilemiştir. Alaşımlar arasında 24 saat sonra en az ağırlık kaybı ısıl işlem öncesi korozyona uğrayan alaşımda gözlendi ve bu değer 0,69 x10-3 mg/dm2 oldu. En fazla ağırlık kaybı 1,37x10-3 mg/dm2 değeriyle eskitilmiş alaşımda gözlendi. Döküm sonrası korozyona uğrayan ısıl işlem öncesi alaşım, 72 saat sonra 0,39 x10-3 mg/(dm2·gün) değeriyle en düşük korozyon hızını gösterdi. Isıl işlem öncesi korozyona uğrayan alaşım -586 ± 0,04 μA/cm2 akım yoğunluğunda 1,04 ± 1,5 V korozyon potansiyeli yaratarak en iyi korozyon davranışını göstermiştir. Ancak yaşlandırmanın ardından aşınmış alaşım, -880 ± 0,01 μA/cm2 akım yoğunluğunda 5,16 ± 3,3 V korozyon potansiyeliyle en kötü korozyon davranışını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The microstructural characteristics, wear resistance, and corrosion properties of H111 hot-rolled AA5754 aluminum alloy were investigated in this work previous to heat treatment, homogenization, and aging. As is usual with rolled material, the grain structure is thick and flat. Precipitation forms at the grain boundaries and observations made in the L orientation do not show obvious borders between grains or a uniform distribution. Particles of small and big black and gray contrasts increased in the area in tandem with their age. Consequently, it is possible to conclude that the ho-mogenization process is more intense the more fine grains are present. It is discovered that the base metal rolls with its grain orientated along to the rolling line. But in the old age-affected region, big grains were clearly visible. The elongated shape of the grains corresponds to the rolling of the metal before heat treatment. At ten thousand metres, this material loses weight of 1.01x10-3 g and wears at a rate of 5.07x10-9 g/Nm. The alloy had the weakest wear resistance and the greatest weight loss prior to heat treatment. At ten thousand meters, wear rates and weight loss are, respectively, 17.08 x10-9 g/Nm and 3.42 x10-3 g. These findings indicate that the material with the smallest friction coefficient after aging is 0.045 and that the friction coefficients throughout wear are parallel. Although metals that corroded after aging lost more weight, those that rusted before heat treatment showed improved corrosion behavior. Of all the alloys, the one that had corroded before to heat treatment lost the least weight after a day—0.69 x10-3 mg/dm2. At 1.37 x10-3 mg/dm2 the aged alloy showed the greatest weight reduction. With a corrosion rate of 0.39 x10-3 mg/(dm2·day) after 72 hours, the alloy without heat treatment—which rusted after casting—exhibited the least rate. By producing a corrosion potential of 1.04 ± 1.5 V at a current density of -586 ± 0.04 μA/cm2, the alloy that had rusted prior to heat treatment exhibited the best corrosion behavior. But with an aging corrosion potential of 5.16 ± 3.3 V at a current density of -880 ± 0.01 μA/cm2, the damaged alloy exhibited the worst corrosion behavior.