Resimde kent ve imge
The City and image in painting
  1. Tez No: 101664
  2. Yazar: ARZU AYDIN DEVECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GÜLBİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ RESİMDE KENT VE İMGE Arzu AYDIN DEVECİ Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yrd. Doç. Gülbin KOÇAK Kentlerin ortaya çıkışlarından itibaren insanlık tarihinin evrimi, öncelikle kent yaşamı ekseninde değişmiş ve gelişmiştir. Bu genel değerlendirme kenti, değişik bilim disiplinlerinin, bilimsel olmayan bilgi alanlarının ve sanatın konusu olmasına yetmemektedir. Kente bir çok açıdan yaklaşılabilir: Planındaki organik veya yapay düzenler itibariyle, nostaljiyle, tarihiyle, sınıfsal çözümlemelerle, estetikle, kent sahiplerinin kentleri hakkında ne düşündükleriyle... Nihayet yine kentte yaşayan insanların katılımı ile oluşan kentlerin imgesi ile de kente yaklaşmak mümkündür. Bir kent çalışmasının içeriği ne olursa olsun, kentler için sosyolojik çözümlemeler ve tarihsel evrim dikkate alınması gereken alanlardır. Bu anlamda endüstri kentlerinin yaygınlaştığı dönemde, bugün tartışmalı olsalar bile- XIX. yüzyıl sosyolog ve felsefecilerinin görüşleri bir hareket noktası oluşturmaktadır. Bu pozitivist kuramcıları günümüze kadar başka kuramsal yaklaşımlar izlemiştir. Resimde kent imgesi için, imgenin kavramsal anlamı ve kentlerin imgesinden neler kastedildiği açıklıkla ortaya konması gerekir. İmge teriminin sözlük anlamı ile kavramsal anlamı arasındaki derin bilgi alanları kentlerin imgesi için daha da belirgindir. Sanatsal değerlendirmelerde imgenin sadece zihinde beliren nesnelerin ikinci türden görünümleri olmadığı, aynı zamanda sanat kuramları çerçevesinde değişik anlamlar kazandığını belirtmek gerekiyor. Kentlerin imgesi de buna bağlı olarak silueti, simgeleri, yaşayan yanı, gecekonduları, sokakları, gürültüsü, geceleri, fantastik görünümleri ile anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE CITY AND IMAGE IN PAINTING Arzu AYDIN DEVECİ Anadolu University Graduate School of Social Sciences, September 2001 Supervisor: Assistant Prof. Dr. Gülbin Koçak The evolution of human history has been developed and changed on the axis of urban life till the origin of cities. This general evaluation would not have been sufficient to make city as the main issue of different scientific disciplines, unscientific epistemological spheres and art. The urban could be analysed from different perspectives: By the organic and artificial orders in its plan, by nostalgia, by its history, by the class analyses, by aesthetic and by the ideas of city dwellers about their own cities.... At the end, it could have been possible to analyse city by the image of cities that are formed by the participation of people who has been living in the city. Whatever the content of urban study, sociological analyses and historical evolution are the main spheres that have to be taken into account. The perspectives of sociologists and philosophers of 19th century about this subject form the starting point in the period that industrial cities were becoming widespread. Other conceptual perspectives follow those positivist theoreticians. It has to be clarified what the image of cities, the conceptual meaning of image and the image of urban in painting have meant. The deep epistemological spheres between the conceptual meaning and literary meaning are clearer for the image of cities. Image is not only the secondary type of vision of subjects that originates in the mind but also has different meanings in the framework of the theories of art. In addition, the image of cities would have meaning with its silhouette, symbols, the living sides, gecekondu, nights, voices and fantastic visions.