Kent imgesi üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on urban image
  1. Tez No: 277123
  2. Yazar: CEREN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanat tarihsel süreçte Gotik, Rönesans, Barok dönemler, Romantizm ve sonrasında modern sanatta İzlenimcilik, Dışavurumculuk gibi akımlarla resimde imgeye dönüşen kent, günümüzde başlı başına insan elinden çıkma bir nesne durumundadır. Rönesans ve öncesinde başat imge din olduğu için yapılan resimler kutsal öyküye hizmet niteliğindedir. Rönesansın ardından sanatçının konu seçiminde özgürleşmesi, kenti başlı başına bir imge haline getirmiştir.Kentleri yenileme ve inşa etme modern bir tavırdır. Modernizme göre kent, uygarlığın beşiği, insan aklının en yetkin ürünüdür. Bu nedenle modernistlerin kente bakış açıları işlevsel olmuştur. Bu bağlamda sergi salonları, galeriler, müzeler modernleşme ile kamusal alana taşınmıştır. Sanayi Devrimi sürecinde kente farklı yaklaşımlar sunan sanatçılar, kent imgesini olumlayarak, kentli insanın gündelik yaşamı, işçi sınıfı, toplumsal yapı gibi konulara yönelmişlerdir.Kuşkusuz imgenin dönüşümü kentin kültürel, ekonomik, sosyal dinamikleri ile ilgilidir. Özellikle kültür dönüşümleri, kentin siyasal, ekonomik bağlamdaki değişmeleri ve teknolojik gelişmeler karşısında kent kimlikleri farklılaşmıştır. Dolayısıyla kent kimi zaman, olduğu gibi bir zeminde hayat bulurken, kimi zaman da göstergeler yardımıyla anlaşılabilmekte ya da siyasal bir söylemin parçası haline gelmektedir. Postmodernizmin kenti, çoğulcu, çok sesli, anarşik, oyun oynanan ve denetlenemez kaotik bir oluşum olarak tanımlamasının ardından sanat, galeri ve müzelerden çıkarak bir seçenek olarak kent içerisinde yaşamaya başlamıştır. Dolayısıyla günümüzde kent bir üretim nesnesi haline gelmiştir.Problem olarak alınan kent, gözlem ve deneyimler doğrultusunda uygulama çalışmalarına yansıtılmaktadır. Kentin bir çok kültürü barındırması neticesindeki çeşitlilik ve zıtlıklar, yeni yaşam modellerinin bireyler üzerinde yarattığı travma, başkalaşım ve yabancılaşma gibi konular uygulama çalışmalarının kuramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Görsel olarak, tıpkı insanlar gibi binalar da birbiriyle uyumsuz çok katmanlı bir yapı içindedir. Ancak bu yapıya rağmen oluşturulan yanlış kültür politikaları nedeniyle hızla tektipleşen insan ve kent karşılıklı etkileşim sonucunda hastalıklı bir hal almıştır. Bu toplumsal dönüşüm uygulama çalışmalarının düşünsel boyutunu oluşturmaktadır. Biçimsel olarak, kente ait formlar, gerçekçi bir dilden uzak, göstergelerle ifade edilmiştir. Teknik olarak ise boya ve boya dışı olanaklar kullanılmıştır. Uygulama çalışmaları kenti olduğu gibi yansıtmak yerine bahsedilen dönüşümlerin insanlara olan etkisi ve bunun ruhsal yansımaları doğrultusunda şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the art historical process, the urban transformed to image by Gothic, Renessaeince and Barok periods, after in modern art the movements Impressionism and Expressionism, today is in the situation of being an object which is totally human made. As dominant image is the religion in renessaince and before, all of the paintings focused on religios objects. Afterwards artist began to free himself from create art and the urban turn out to an image in itself.Urban renovation and construction is a modern attitude. According to modernism, the urban is the cradle of civilization, the most competent product of human mind. Therefore, modernist viewpoint of the urban is functional. In this respect showrooms, galleries and museums moved into public domain with modernization.In the process of industrial revolution, the artists, provided different approaches to the urban, trend the points of urban everyday life, working class and social structure with affirming the urban image.Definitely transformation of the image is concerned with cultural, economical and social dynamics of the urban. The urban identity had differed especially against cultural transformation, changings in the context of politics and economics, and technological developments. So, the urban sometimes exists in the stage as is itself, and sometimes it is understood with the signs or becomes the part of the political statement. Atfer the definition of the urban by postmodernism, as a chaotic formation which is pluralist, polyphonic, anarchic, uncontrollabe, art had begun to exist as an alternative in the urban, getting out from the galleries and museums. So, the urban becomes a production object today.The urban, as a problem, is reflected to applicaiton studies with observations and experiences. As a result of the urban?s offering a lot of cultures; the topics, diversity and contrasts, the trauma new life patterns, metamoprhosis and alienation forms the theoretical framework of the application studies. As visual, buildings form structures that multilayer and imcompatible with each other like humans. However, human that becomes rapidly monoton due to wrong culture politics in spite of this structures, went in a diseased condition with urban because of the mutual interaction. This social transformation forms the intellectual dimension of applicaiton sudies. Formally, forms belongs to the urban are expressed with signs, far from a realistic language. Technically, paint and paint out materials are used. Application studies form towards the effects of transformations mentioned on humans and their mental reflections, instead of reflecting the urban as itself.