İlkokul öğrencilerinde akran zorbalığı düzeyi ile okul mutluluğu ve başarı algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the level of peer bullying and perceptions of school happiness and success among primary school students.
- Tez No: 1016648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ilkokulda öğrenim görmekte olan öğrencilerde akran zorbalığı seviyesi ile okul mutluluğu ve başarı algısı arasındaki bağlantının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Yapılan çalışma nicel çalışma olup, ilişkisel tarama modeli temel alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2025-2026 yılında Kilis il merkezinde yer alan ilkokullarda 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan 150 çocuktan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği, İlkokul Çocukları İçin Okul Mutluluğu Ölçeği ve İlkokul Öğrencilerinin Başarı Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde betimsel istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, akran zorbalığı ile okul mutluluğu ve başarı algısı arasındaki ilişkinin anlamlı olduğunu göstermektedir. Akran zorbalığı seviyesinin artmasıyla beraber okul mutluluğu ve başarı algısının azaldığı; bu duruma karşılık okul mutluluğunun artmasının başarı algısını olumlu olarak katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca akran zorbalığının hem okul mutluluğu hem de başarı algısı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan çıkan sonuca göre, okul içerisinde akran zorbalığını azaltmaya yönelik önleyici ve müdahale çalışmalarının yaygınlaştırılmasının öğrencilerin okul mutluluğu ve akademik algıları açısından önemli yarar sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between peer bullying levels and school happiness and perceived academic achievement among primary school students. The study was conducted using a quantitative approach based on the relational survey model. The sample of the study consists of 150 3rd and 4th grade students studying in primary schools located in the city center of Kilis during the 2025–2026 academic year. Data were collected using the Peer Bullying Identification Scale, the School Happiness Scale for Primary School Children, and the Perceived Academic Achievement Scale. The collected data were analyzed using the SPSS program. In the analysis process, descriptive statistics as well as correlation and regression analyses were utilized. The findings indicate that there are significant relationships between peer bullying, school happiness, and perceived academic achievement. As the level of peer bullying increases, school happiness and perceived academic achievement decrease. On the other hand, an increase in school happiness positively contributes to perceived academic achievement. In addition, peer bullying was found to be a significant predictor of both school happiness and perceived academic achievement. Based on the results, it is suggested that expanding preventive and intervention programs aimed at reducing peer bullying in school settings may contribute positively to students' school happiness and academic perceptions.