Havayolu işletmelerinde özelleştirme ve Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'nda özelleştirme uygulamaları
Privatization in airlines and the applications of the privatizations in the Turkish Airlines
- Tez No: 101666
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KORHAN OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE ÖZELLEŞTİRME VE TÜRK HAVA YOLLARI ANONİM ORTAKLIĞI'NDA ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI Ayşegül EMİR Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kornan OYMAN Türkiye Cumhuriyeti'nde devlet işletmeciliği, Osmanlı döneminden miras kalan bazı kamu teşebbüslerinin faaliyetlerine devam etmesiyle başlamıştır. Cumhuriyet' in ilk yıllarında hızlı bir sanayileşme için özel sektörün gerekli sermaye birikimine sahip olmaması dolayısıyla kamu işletmeciliğine ağırlık verilmiştir. Ancak bu teşebbüslerin ekonomideki paylan hızla büyümüş ve zamanla KİT'ler ekonomiye yük olur hale gelmiştir. Kamu iktisadi teşebbüsleri hemen her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de kuruldukları günden itibaren çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Zaman zaman yapılan hukuki düzenlemelere, kalkınma planlan ve yıllık programlarla getirilen bir çok tedbire rağmen, sorunlann tamamen ortadan kalktığını veya azaldığım söyleyebilmek imkansızdır. Öte yandan, KİT'lerin sorunlanm temelde çözmenin en etkili yollanndan birisi de özelleştirmedir. Benzer sorunlar havacılık sektörünü de önemli derecede etkilemektedir. 1980'lerin başından itibaren dünya ekonomisinde yaşanan sorunlar ve her geçen gün ağırlaşan ekonomik koşullar, havayolu şirketlerinin büyük oranda zarar etmelerine neden olmuştur. Finansal konularda yaşanan sıkıntıların, devletleri yeni arayışlara yöneltmesiyle özelleştirme kavramı havacılık sektöründe de son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Türkiye'de de benzer sorunlar yaşayan KİT'lerden biri olarak Türk Hava Yolları'nın özelleştirilmesi de 1990'larda gündeme gelmiştir. 1990 yılından beri özelleştirme kapsamında bulunan Türk Hava Yolları'nın özelleştirilmesi çalışmalanna 2000 yılında hız verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT PRIVATIZATION IN AIRLINES AND THE APPLICATIONS OF THE PRIVATIZATION IN THE TURKISH AIRLINES Ayşegül EMİR Civil Aviation Management Program Anadolu University Social Sciences Institute, January 2001 Advisor: Assistant Professor Kor han OYMAN In the Republic of Turkey, state business had began with some public utilities which had been inherited from the Ottoman Empire and had been continued to their operations. In the early years of Republic for a quick industrialisation, importance had been given to public utilities since the private enterprises could not have sufficient capital accumulation. However the role of these enterprise's in the economy had grown rapidly and in the course of time public economical utilities had been become burden to economy. In Turkey, like the other countries, public economical utilities had faced with various problems since their establishment. In spite of some legal regulations conducted from time to time and a various measures taken with development plans and annual programs, it is impossible to say that the problems have been abolished completely or decreased. On the other hand one of the most effective ways of the solving these problems in foundation is the privatization. Similar problems have affected the aviation industry. The problems have been experienced in the world economy since the early 1980's and economical conditions have got harder, had caused the airlines suffer loss on a large scale. With the problems experienced in the financial matters leading the governments towards new ways, the privatization concept become more important in the aviation industry in recent years. As a public economical utilities which experienced similar problems in Turkey, Turkish Airlines's privatization got on the agenda in 1990's. The privatization procedures of the Turkish Airlines which was present at privatization scope since 1990'.s, was accelerated in 2000.