Yerel seçimlerde seçmen davranışını etkileyen faktörler: Adıyaman ili örneği
Factors influencing voter behavior in local elections: The case of Adıyaman province
- Tez No: 1016658
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında Adıyaman ili örneğinde yerel seçimlerde seçmen davranışını etkileyen faktörleri Michigan Modeli çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Tarihsel olarak muhafazakâr bir siyasal yapıya sahip olan Adıyaman'da muhalefet adayının seçimi kazanması ve araştırmanın 6 Şubat 2023 depreminin ardından gerçekleştirilmesi, çalışmanın özgün bağlamını oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, Adıyaman il merkezi ve ilçelerinde yaşayan 1.240 seçmenden yüz yüze anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler frekans analizi, çapraz tablo, Ki-kare, korelasyon, regresyon, aracılık ve düzenleyici etki analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, parti özdeşliğinin seçmen davranışındaki sürekliliğin en güçlü açıklayıcısı olmayı sürdürdüğünü ortaya koymaktadır. Ancak yerel seçimler düzeyinde adayın kişisel nitelikleri, belediye hizmet performansı, yerel sorunlara ilişkin algılar ve adayın topluluk içindeki konumlanması parti özdeşliğinin yanı sıra belirleyici faktörler olarak öne çıkmaktadır. Belediye hizmetlerine yönelik başarı algısının seçmen tutumlarını doğrudan etkilemediği, ancak belirli aday ve parti yönelimlerini anlamlı biçimde biçimlendirdiği görülmektedir. 6 Şubat 2023 depremi ve ekonomik kriz gibi olağanüstü koşulların seçmen davranışında kayda değer bir değişim yarattığı, ancak bu etkinin partiye bağlılığı zayıf olan seçmenlerde belirginleştiği ve parti özdeşliğinin bu etkiyi sınırlandırdığı anlaşılmaktadır. Demografik özellikler ise doğrudan belirleyici olmaktan çok sosyal ağlar ve kimlik örüntüleri üzerinden seçmen davranışını dolaylı biçimde etkilemektedir. Bu bulgular, Michigan Modeli'nin Adıyaman bağlamında da açıklayıcı gücünü sürdürdüğüne işaret etmekte ve olağanüstü koşulların seçmen davranışı üzerindeki etkisinin mevcut siyasal bağlılıkların niteliğine göre farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors affecting voter behavior in local elections in Adıyaman province within the framework of the Michigan Model, based on the March 31, 2024 Local Government Elections. The fact that an opposition candidate won the election in Adıyaman, which has historically been characterized by a conservative political structure, and that the research was conducted in the aftermath of the February 6, 2023 earthquake, constitutes the unique context of the study. The study adopted a quantitative research method, and data were collected through face-to-face surveys from 1,240 voters living in the city center and districts of Adıyaman. The obtained data were analyzed using frequency analysis, cross-tabulation, chi-square, correlation, regression, mediation, and moderation analyses. The findings reveal that party identification continues to be the strongest explanatory factor for the continuity of voter behavior. However, at the level of local elections, the candidate's personal characteristics, municipal service performance, perceptions of local problems, and the candidate's positioning within the community emerge as determining factors alongside party identification. It is observed that the perception of success regarding municipal services does not directly affect voter attitudes, but significantly shapes specific candidate and party orientations. Extraordinary conditions such as the February 6, 2023 earthquake and the economic crisis created a notable change in voter behavior; however, this effect became more evident among voters with weak party attachment, while party identification limited its impact. Demographic characteristics, on the other hand, influence voter behavior indirectly through social networks and identity patterns rather than acting as direct determinants. These findings indicate that the Michigan Model retains its flexible explanatory power in Adıyaman, and that the impact of extraordinary circumstances on voter distribution differs depending on the prevailing political conditions.