Mahkum eşi olan kadınların mağduriyet algısı ve yaşadıkları sorunlar: Konya / Karatay örneği
Victimization perceptions and challenges experienced by women with incarcerated spouses: A case study of Karatay, Konya
- Tez No: 1016663
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOZGEYİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eşin cezaevinde bulunması, kadınların hem bireysel hem de toplumsal rollerini yeniden şekillendirmekte ve onları çok boyutlu sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Geleneksel aile yapısı içerisinde kadına atfedilen roller ile mevcut yaşam koşulları arasındaki farklılık, bu süreçte daha belirgin hale gelmektedir. Bu çalışmada eşi cezaevinde bulunan kadınların yaşadıkları ekonomik, psikolojik ve sosyal zorluklar, bu zorluklarla baş etme stratejileri, mağduriyet algıları ve yaşamlarında meydana gelen değişimler incelenmiştir. Çalışmanın amacı, eşi cezaevinde bulunan kadınların yaşadıkları mağduriyetleri anlamak ve bu deneyimleri kendi bakış açıları doğrultusunda ortaya koymaktır. Bu doğrultuda nitel araştırma yöntemi kullanılarak Konya ili Karatay ilçesinde yaşayan 15 kadın ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, katılımcılardan imzalı onam formu alınarak ses kaydı ile yapılmıştır. Elde edilen veriler yazıya aktarılarak içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde yöntem ve teknikler, ikinci bölümünde kavramsal ve kuramsal çerçeve, üçüncü bölümünde bulgulara yer verilirken dördüncü bölümünde sonuç ve önerilere yer verilmişitr. Elde edilen bulgulara göre, eşi cezaevinde bulunan kadınların yaşadıkları sorunlar ekonomik, psikolojik ve sosyal boyutlarda farklılaşmaktadır. Kadınların büyük bir kısmı, eşlerinin yokluğunda hem ekonomik sorumluluğu üstlenmek hem de çocuk bakımını tek başına yürütmek zorunda kaldıklarını ifade etmiştir. Bu durum, kadınların yaşamlarında ciddi rol değişimlerine ve sorumluluk artışına yol açmaktadır. Ayrıca katılımcılar, toplumsal dışlanma ve damgalanma deneyimleri yaşadıklarını, bu nedenle sosyal ilişkilerinin zayıfladığını ve yalnız hissettiklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, eşi cezaevinde bulunan kadınlar içinde bulundukları bu süreçte psikolojik çöküş, ekonomik yetersizlik ve sosyal izolasyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlar bu süreçte güçlü görünmeye çalışma, duygularını bastırma ve sosyal destek arayışı gibi çeşitli baş etme stratejileri geliştirmektedir. Katılımcıların önerileri incelendiğinde ise ekonomik desteklerin artırılması, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, toplumsal farkındalığın geliştirilmesi ve mahkum yakınlarına yönelik sosyal politikaların güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu öneriler, eşi cezaevinde bulunan kadınların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik önemli adımlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The imprisonment of a spouse reshapes women's individual and social roles and exposes them to multidimensional challenges. The discrepancy between the roles attributed to women within the traditional family structure and current life conditions becomes more evident during this process. This study examines the economic, psychological, and social difficulties experienced by women whose spouses are incarcerated, along with their coping strategies, perceptions of victimization, and the changes that occur in their lives. The aim of the study is to understand the victimization experiences of women whose spouses are in prison and to reveal these experiences from their own perspectives. In this context, a qualitative research method was employed, and in-depth interviews were conducted with 15 women living in the Karatay district of Konya. The interviews were carried out through audio recordings after obtaining signed informed consent from the participants. The collected data were transcribed and analyzed using content analysis. The first section of the study presents the methods and techniques, the second section includes the conceptual and theoretical framework, the third section presents the findings, and the fourth section includes the conclusions and recommendations. According to the findings, the problems experienced by women whose spouses are incarcerated differ across economic, psychological, and social dimensions. A large number of participants stated that they had to take on both economic responsibilities and childcare alone in the absence of their spouses. This situation leads to significant role changes and increased responsibilities in women's lives. In addition, participants reported experiencing social exclusion and stigmatization, which weakened their social relationships and led to feelings of loneliness. In conclusion, women with incarcerated spouses face psychological distress, economic deprivation, and social isolation during this process. They develop various coping strategies such as trying to appear strong, suppressing their emotions, and seeking social support. Participants' suggestions highlight the need to increase economic support, expand psychological counseling services, raise social awareness, and strengthen social policies for prisoners' relatives. These recommendations are considered important steps toward improving the living conditions of women whose spouses are incarcerated.