Endülüs Mulûku't-Tavâ'if döneminde hiciv şiiri ve şairleri
Satirical poetry and poets in the Andalusian Mulûku't-Tawâ'if period
- Tez No: 996762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İslam coğrafyasının Batı'daki en önemli kültür ve bilim merkezlerinden biri olan Endülüs Arap Edebiyatında Endülüs Emevî devletinin yıkılışından sonra bu devletin yıkılışı üstüne inşa edilen Mulûku't-Tavâ'if Devletleri olarak bilinmektedir. Arap edebiyatında önemli bir yer işgal eden hiciv konusunun tanımları, anlamları ve kullanımı detaylandırılmıştır. Ayrıca Mulûku't-Tavâ'if Dönemindeki hiciv şairleri incelenmiştir. Bu dönemde hayatını sürdüren Müslüman ve Gayr-ı Müslim toplumun çeşitli alanlardaki çalışmaları ve gayretleri sonucunda Endülüs, parlak ve özgün bir medeniyetin doğmasında büyük bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, Endülüs'te Arap edebiyatının doğuşu ve geçirdiği dönemler hakkında da bilgi verilmektedir. Şiir alanında ise sade, net ve anlaşılır bir dil kullanılmıştır. Endülüs'te farklı din ve etnik unsurların bir arada yaşaması ve fetihten hemen sonra başlayan siyâsî istikrarsızlık, Endülüs hiciv şiirlerinin gelişmesine yardımcı olmuştur. Endülüs'ün kendine özgü şiir temalarından biri olan hiciv, oradaki şairlerin yaptıkları yeni çalışmalarla Arap şiirinde büyük bir gelişme kaydetmiştir. Endülüs Döneminin şairleri liderlerini, kabilelerini övmek yahut yermek için bu şiiri kullanmıştır. Bu Araştırmada, Mulûku't-Tavâ'if Dönemini analiz ederek hiciv şiirleri hakkında bilgiler sunulmuş, Endülüs'te fetihten yıkılışına kadar geçen zamanda Endülüs hicvinin sınırları belirlenip hiciv örnekleri verilmiştir. Çalışma çerçevesinde, Endülüs Arap Edebiyatına dair birçok katkıda bulunan hiciv şairlerinin Endülüs Arap şiirine yaptığı katkılar ve kullandığı hiciv teması kapsamı dahilinde ele alınacaktır. Bu tezin amacı, detaylı bir biçimde Mulûku't-Tavâ'if dönemini, hiciv şiirini ve şairlerinin hayatını, edebî kişiliğini ve hiciv örneklerini analiz ederek hayat tecrübelerini şiirlerinde nasıl aksettiğini ortaya koymaktır. Şairlerin ve hiciv şiirlerinin Endülüs Mulûku't-Tavâ'if döneminin Arap edebiyatında ki yerini daha derinlemesine inceleyerek, hiciv şairlerine ve hiciv şiirine dair kapsamlı bir portre çizebilmektir. Metodolojik olarak ise, bu çalışmada Endülüs Arap Edebiyatında Mulûku't-Tavâ'if Döneminde hiciv şiiri ve bu alanda ünlü çalışmalar yapan hiciv şairleri hakkında literatür taraması yoluyla detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışma, gelecek nesiller için belirleyici bir referans niteliğinde yeni bakış açıları sunmayı ve literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the Mulûku't-Tavâ'if States, established following the collapse of the Umayyad Caliphate in Al-Andalus, one of the most significant cultural and scientific centres of Islamic geography in the West. The definitions, meanings, and usage of satire, a subject occupying an important place in Arabic literature, are detailed. Furthermore, satirical poets of the Mulûku't-Tavâ'if period are examined. As a result of the efforts and endeavours of the Muslim and non-Muslim communities living during this period in various fields, Al-Andalus played a major role in the emergence of a brilliant and unique civilisation. This study also provides information about the birth of Arabic literature in Al-Andalus and the periods it went through. In the field of poetry, a simple, clear and understandable language has been used. The coexistence of different religions and ethnic groups in Al-Andalus and the political instability that began immediately after the conquest contributed to the development of Al-Andalus satirical poetry. Satire, one of the unique poetic themes of Al-Andalus, has made great strides in Arabic poetry through the new works of poets there. Poets of the Andalusian period used this form of poetry to praise or criticise their leaders and tribes. This study analyses the Mulûku't-Tavâ'if period, providing information about satirical poetry, defining the boundaries of Andalusian satire from the conquest to its downfall, and providing examples of satire. Within the scope of this study, the contributions of satirical poets, who have made numerous contributions to Andalusian Arabic literature, to Andalusian Arabic poetry and the scope of the satirical theme they used will be examined. The aim of this thesis is to analyse in detail the Mulûku't-Tavâ'if period, satirical poetry, and the lives and literary personalities of the poets, as well as examples of satire, revealing how their life experiences were reflected in their poetry. By examining in greater depth the place of the poets and satirical poetry in the Arabic literature of the Mulûku't-Tavâ'if period in Al-Andalus, it aims to paint a comprehensive portrait of satirical poets and satirical poetry. Methodologically, this study provides a detailed analysis of satirical poetry in Andalusian Arabic literature during the Mulûku't-Tavâ'if period and the renowned satirical poets in this field through a literature review. Furthermore, this study aims to offer new perspectives that will serve as a definitive reference for future generations and contribute to the literature.