Aracı kurumlarda muhasebe bilgi sistemi ve Karon menkul Kıymetler A.Ş.'de uygulama
Accounting information system of the financial intermediaries aplication in Karon Menkul Kıymetler A.Ş.
- Tez No: 101675
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL SELİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ Aracı Kurumlarda Muhasebe Bilgi Sistemi ve Karon Menkul Kıymetler A.Ş.'de Uygulama Sevgi BULAL İşletme (Muhasebe/Finansman) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Seval KARDEŞ SELİMOĞLU Finansal piyasalarda fon sunan ve fon ihtiyacı bulunan, vade, getiri ya da risk konusundaki beklentileri birbirinden farklı olan çok sayıda birim bulunmaktadır. Bu noktada piyasada her iki kesimin ihtiyaç ve beklentilerinden haberdar olan ve bunları değerlendirebilen bir aracıya ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye'de aracılık hizmetleri bankalar ve diğer aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Gerek yatırımcılar, gerekse piyasadan fon temin eden kişi ve kuruluşlar piyasaların etkin, güvenli ve istikrarlı bir şekilde çalıştıklarına inandıkları sürece piyasada kalacaklardır. Bu nedenle ihraççılar, yatırımcılar ve aracılar arasındaki ilişkilerin yasalarla düzenlenmesi gereklidir. Türkiye'de bu konulardaki düzenlemeler Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, çıkarılan tebliğ ve yönetmeliklerle yapılmaktadır. Çalışmada bankalar dışındaki aracı kurumların kuruluşları, işleyişleri, kullandıkları defter ve belgeler ile muhasebeleştirme işlemleri, incelenmektedir. Ayrıca, Karon Menkul Kıymetler A.Ş.'de yapılan bir uygulamaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ACCOUNTING INFORMATION SYSTEMS OF THE FINANCIAL INTERMEDIARIES AND APLICATION IN KARON MENKUL KIYMETLER A.Ş. Sevgi BULAL Department of Business Administration Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2001 Adviser: Yrd.Doç.Dr. Seval KARDEŞ SELİMO?LU In the financial markets, there are many units, which submit fund and demand fund. These units' expectations, which about term, profit or risk are different from each other. At this point, it is needed a financial intermediate which knows about both sections' needs, expectations and can evaluate them. In Turkey, financial mediations are fulfilled by banks and other financial intermediaries. Not only investors but also individual and institutions that assure fund from markets take part in the markets as long as they believe that markets will work actively, safely and stably. For this reason it is necessary to arrange the connection which is between securities exporters, investors and financial intermediaries with law. In Turkey, the regulations have been fulfilled by Capital Markets Boards with communicating and regulations, which are put in to effect. In this study, it is examined financial intermediaries' funding, function, account books, documents they use and accounting. Also, there is an application in“Karon Menkul Kıymetler A.Ş.”