Öykü temelli öğrenme modelinin ilkokul 4.sınıf öğrencilerinde mahremiyet bilinci geliştirmeye etkisi
The effect of story-based learning model on developing privacy awareness in primary school 4th grade students
- Tez No: 1016791
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde toplumsal yaşamda karşılaşılan olumsuzlukların artması, değerlerin önemini daha da belirgin hâle getirmiştir. Bu durum, değerleri benimsemiş ve davranışlarına yansıtan bireylere olan ihtiyacı artırmaktadır. İhtiyacın karşılanmasında eğitim kurumlarına önemli sorumluluklar düşmektedir. Nitekim birçok araştırmada, eğitim kurumlarının temel hedeflerinden birinin ahlaki değerlere sahip, karakterli ve kendi değerlerine bağlı bireyler yetiştirmek olduğu vurgulanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, öykü temelli öğrenme modeli ile ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinde mahremiyet bilinci geliştirmektir. Araştırma 2025-2026 eğitim öğretim yılında Elazığ ilinin Palu ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 4. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 27'si deney, 26'sı kontrol grubu olmak üzere 53 öğrenci katılmıştır. Araştırmada gelişmiş karma yöntem desenlerinden iç içe karma desen kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde nicel verilerin toplanmasında Mahremiyet Bilinci Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler ise mahremiyet değerine yönelik görüşme formu ve uygulama sürecine yönelik gözlem verileri aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama süreci haftada iki ders saati olmak üzere beş haftada tamamlanmıştır. Bu süreçte deney grubuna mahremiyet değeriyle ilgili araştırmacı tarafından hazırlanan öykü temelli etkinlikler kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut programa göre hareket edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, uygulama sonrası deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test puanları karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Uygulama sürecine ilişkin yapılan görüşmeler ve gözlem verileri uygulama sürecinin öğrenciler tarafından beğenildiğini göstermiştir. Mahremiyet değerini içeren öyküler öğrenciler tarafından ilgi çekici, heyecan verici ve eğitici olarak nitelendirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in negative situations encountered in social life has made the importance of values even more evident. This situation has increased the need for individuals who adopt values and reflect them in their behaviors. Educational institutions have significant responsibilities in meeting this need. As a matter of fact, many studies emphasize that one of the main goals of educational institutions is to raise individuals who possess moral values, have strong character, and are committed to their own values. The purpose of this study is to develop privacy awareness among 4th grade primary school students through the story-based learning model. The research was conducted during the 2025–2026 academic year with 4th grade students studying at a public school located in the district of Palu. A total of 53 students participated in the study, including 27 students in the experimental group and 26 students in the control group. In the research, the embedded mixed design, one of the advanced mixed-method research designs, was used. During the data collection process, the Privacy Awareness Scale was used to collect quantitative data. Qualitative data were obtained through an interview form regarding the value of privacy and observation data related to the implementation process. The implementation phase of the study was completed over five weeks, with two class hours per week. During this process, story-based activities related to the value of privacy, prepared by the researcher, were applied to the experimental group. In the control group, the existing curriculum was followed. According to the findings of the research, when the post-test scores of the experimental and control group students were compared after the implementation, a significant difference was found in favor of the experimental group. Interviews and observation data regarding the implementation process showed that the students appreciated the process. It was observed that the stories containing the value of privacy were described by the students as interesting, exciting, and educational.