Yetişkin bireylerde yeme farkındalığı ve mental iyi oluşun değerlendirilmesi
Evaluation of mindful eating and mental well-being in adult individuals
  1. Tez No: 1016812
  2. Yazar: HİLAL HARMANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerde yeme farkındalığı ile mental iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü yetişkin bireylere online ve yüz yüze anket formu aracılığıyla ulaşılarak veriler toplanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Demografik Bilgi Formu, Sağlık ve Beslenme Bilgi Formu, geriye yönelik 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı, Yeme Farkındalık Ölçeği (YFÖ-30) ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) kullanılmıştır. Bu çalışmaya 377'si kadın, 118'i erkek olmak üzere toplamda 495 kişi katılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler sonucunda bireylerin yeme farkındalığı ölçeği ortalaması 2,45±0,58, mental iyi oluş ortalaması ise 3,5±0,73 olarak bulunmuştur. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmede kadınların yeme farkındalığı puanlarının erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Buna karşılık, erkeklerin mental iyi oluş puanlarının kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (Mann-Whitney U=25097,0; p=0,035). Çalışmadan elde edilen bulgular, yeme farkındalığı ve mental iyi oluşun çeşitli demografik, beslenme ve sağlık değişkenleriyle ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bulgular, yeme farkındalığı düzeyindeki artışın enerji ve yağ alımıyla ilişkili olabileceğini ve bu ilişkinin mental iyi oluş üzerinde dolaylı bir etki gösterebileceğini düşündürmektedir. Yüksek yeme farkındalığının daha düşük enerji alımı ile ilişkili olması ve düşük enerji alımının daha yüksek mental iyi oluş düzeyleriyle birlikte görülmesi, yeme farkındalığı ile mental iyi oluş arasında dolaylı bir ilişkinin bulunabileceğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, yeme farkındalığı ile mental iyi oluş arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, bireylerin beslenme tutumları ve psikolojik iyi oluşları arasındaki etkileşimin daha iyi anlaşılmasına katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between mindful eating and mental well-being in adult individuals. Data were collected from adult participants who volunteered to take part in the study through online and face-to-face questionnaires. The data collection tools included a Demographic Information Form, a Health and Nutrition Information Form, a 24-hour dietary recall, the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30), and the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale (WEMWBS). A total of 495 individuals participated in the study, including 377 women and 118 men. The mean mindful eating score of the participants was found to be 2.45±0.58, while the mean mental well-being score was 3.50±0.73. A significant difference was observed in mindful eating scores between men and women. According to the gender-based evaluation, women had significantly higher mindful eating scores compared to men (p<0.001). In contrast, men were found to have significantly higher mental well-being scores than women (Mann-Whitney U=25097.0; p=0.035). The findings of the study suggest that mindful eating and mental well-being may be associated with various demographic, nutritional, and health-related variables. The results also indicate that higher levels of mindful eating may be associated with lower energy and fat intake, and that this relationship may have an indirect effect on mental well-being. The observation that higher mindful eating is associated with lower energy intake, and that lower energy intake is associated with higher levels of mental well-being, suggests a potential indirect relationship between mindful eating and mental well-being. In this context, evaluating the relationship between mindful eating and mental well-being may contribute to a better understanding of the interaction between individuals' dietary attitudes and psychological well-being.