Avrupa yeşil mutabakatının Türkiye'nin Avrupa Birliğine ihracatına etkileri
The impacts of the European green deal on Turkey's exports to the European Uni̇on
- Tez No: 1016813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik ihracatında politika sonrası dönemde ortaya çıkan değişimleri incelemek ve bu değişimlerin Avrupa Birliği dışı pazarlara kıyasla farklılaşıp farklılaşmadığını değerlendirmektir. Avrupa Yeşil Mutabakatı, Avrupa Birliği'nin çevresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda geliştirdiği kapsamlı bir politika çerçevesi olup, karbon emisyonlarının azaltılması, sürdürülebilir üretim standartlarının yaygınlaştırılması ve çevresel kriterlerin ekonomik faaliyetlere entegrasyonunu amaçlamaktadır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ticari ilişkileri dikkate alındığında, söz konusu sürecin Türkiye'nin ihracat yapısı üzerinde belirli etkiler oluşturabileceği değerlendirilmektedir. Ancak bu etkilerin yönü ve büyüklüğünün sektörler itibarıyla farklılaşabileceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda çalışmada demir-çelik, PVC, tekstil ve otomotiv sektörleri ele alınmış ve bu sektörlere ait 2013–2025 dönemini kapsayan ihracat verileri kullanılmıştır. Analiz kapsamında Avrupa Birliği'ne yapılan ihracat ile Avrupa Birliği dışı pazarlara yapılan ihracat birlikte değerlendirilmiş ve politika öncesi ve sonrası dönemler karşılaştırmalı bir çerçevede incelenmiştir. Bu doğrultuda Avrupa Birliği pazarı ile politika sonrası dönem etkileşimini içeren doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Ayrıca elde edilen bulguların yorumlanabilirliğini desteklemek amacıyla politika öncesi döneme ilişkin paralel trend yaklaşımından yararlanılmıştır. Çalışma, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın ihracat üzerindeki etkilerini kesin bir nedensel çerçevede ortaya koymayı amaçlamamakta; bunun yerine politika sonrası dönemde ihracatın gösterdiği göreli değişimleri analiz etmektedir. Bu yaklaşım, Avrupa Birliği'ne yönelik ihracatın diğer pazarlara kıyasla farklı bir gelişim sergileyip sergilemediğinin değerlendirilmesine imkan tanımaktadır. Analiz bulguları, Avrupa Birliği'ne yönelik ihracatın politika sonrası dönemde sektörler arasında farklılaşabildiğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular doğrudan nedensel bir ilişkiyi ortaya koymamakta, daha çok politika sonrası dönemde gözlenen göreli değişimler çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışma Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönelik ihracatının sektörel düzeyde farklı dinamikler sergileyebileceğine işaret etmekte ve bu sürecin ihracat üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı bir çerçevede analiz edilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes in Türkiye's exports to the European Union during the post-policy period of the European Green Deal and to evaluate whether these changes differ compared to exports to non-EU markets. The European Green Deal is a comprehensive policy framework developed by the European Union in line with its environmental sustainability objectives, aiming to reduce carbon emissions, promote sustainable production standards, and integrate environmental criteria into economic activities. Considering Türkiye's strong trade relations with the European Union, it is expected that this transformation process may have certain effects on the structure of Türkiye's exports. However, the direction and magnitude of these effects are likely to vary across sectors. In this context, the study focuses on the iron and steel, PVC, textile, and automotive sectors, using export data covering the period from 2013 to 2025. Within the scope of the analysis, exports to the European Union and exports to non-EU markets are examined jointly, and the pre- and post-policy periods are analyzed within a comparative framework. Accordingly, a linear regression model including the interaction between the European Union market and the post-policy period is employed. In addition, the parallel trend approach is utilized to support the interpretation of the findings for the pre-policy period. The study does not aim to establish a definitive causal relationship between the European Green Deal and export performance; rather, it focuses on analyzing the relative changes observed in exports during the post-policy period. This approach allows for the assessment of whether exports to the European Union follow a different trajectory compared to other markets. The findings indicate that exports to the European Union may vary across sectors in the postpolicy period. However, the results do not provide direct evidence of causality and are instead evaluated in terms of relative changes observed after the policy implementation. Overall, the study suggests that Türkiye's exports to the European Union may exhibit sectorspecific dynamics within the context of the European Green Deal and contributes to the literature by offering a comparative analysis of these effects.