Hava trafik akış yönetimi ve Esenboğa Havalimanı uygulaması
Air traffic flow management and an application for Esenboğa Airport
- Tez No: 330647
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Özellikle son yıllarda sivil havayolu sektörüne olan talep artışının bir sonucu olarak hava trafiğinde de artış olmuş ve hava trafik kontrol hizmeti dar bir kapsamda kalmıştır. Birçok Amerika ve Avrupa havalimanı ve hava sahasındaki tıkanıklık probleminde artış görülmüştür. Bu sebeple hava trafik yönetiminin oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Hava trafik kontrolünü aşırı yüklenmelerden koruyabilmek için hava trafik akış yönetimi ortaya konulmuştur.Hava trafik akış yönetimi, havalimanı-sektör kapasitelerinin aşılması önlemek ve mevcut kapasitenin verimli kullanılabilmesini sağlamak amacıyla yapılan hava trafik düzenlemeleridir. Bu uygulamadaki amaç, hava trafik kontrol kısıtlarını ve havayolu işletmelerinin maliyetlerini minimize etme isteklerini göz önünde bulundururken hava sahası kapasitesini arttırabilmektir.Bu çalışmada hava trafik akış yönetiminin ve Esenboğa Havalimanı için uygulamalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bunun için önce sivil havacılık sistemi ele alınmış, daha sonra bir alt sistem olarak hava trafik sisteminin bu sistemler içindeki konumu belirlenmiştir. Ardından, hava trafik yönetimi kavramı ve işlevleri anlatılmıştır. Son olarak, hava trafik akış yönetiminde kullanılan modeller ve bu modellerden Tek Havalimanlı Yerde Bekleme Probleminin geliştirilmesiyle oluşturulan yeni modelin Esenboğa Havalimanı için uygulamasından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years as a result of the increase in the demand for civil airline sector there has been an increase in air traffic and air traffic control service has remained in a narrow context. Congestion problems have became increasingly acute in many European and American airports and air sectors. For this reason, the creation of air traffic management is needed. To protect air traffic control from overload a planning activity called air traffic flow management has suggested.ATFM is the regulation of air traffic in order to avoid exceeding airport or flight sector capacity in handling traffic, and to ensure that available capacity is used efficiently. The aim of Air Traffic Flow Management (ATFM) is to enhance the capacity of the airspace while satisfying Air Traffic Control constraints and airlines requests to optimize their operating costs.In this study air traffic flow management and its applications of Esenboğa Airport has been observed. For this purpose, civil aviation system is introduced and declared a sub-system air traffic system? s position is determined in these systems. And then, air traffic management concept and its functions are explained. Finally, the models used in air traffic flow management and the application of the new model which was generated by developing the Single Airport Ground Holding Problem for Esenboğa Airport were discussed.