Inner functıons ın bergman-besov spaces
Bergman-besov uzaylarinda iç fonksiyonlar
  1. Tez No: 1016849
  2. Yazar: ZEYD BAHADIR KIRÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TURGAY KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
İç fonksiyonlar ilk olarak, $H^p$ fonksiyonlarının klasik iç-dış çarpanlara ayrılmasında iç çarpanlar olarak ortaya çıktıkları Hardy uzaylarında incelenmiştir. Bu tezde, ağırlıklı Bergman uzaylarında, ağırlıklı Hardy uzaylarında ve Besov uzaylarında iç fonksiyonların benzerlerini inceliyoruz. Bu tezin büyük kısmı bilinen sonuçların bir derlemesi olsa da, tez bazı yeni sonuçlar da içerir. $A^p_\alpha$ ağırlıklı Bergman uzaylarında, $A^p_\alpha$-iç fonksiyonlarını bir büyüme koşulu aracılığıyla karakterize ediyoruz: normu $1$ olan bir $f \in A^p_\alpha$ fonksiyonunun iç fonksiyon olması için gerek ve yeter koşul, her bir $k \ge 1$ tam sayısı için $\lambda \to 0$ iken $|\lambda|^{p-2}(\|f(z)(\lambda^{-1}+z^k)\|^p_{p, \alpha}-|\lambda|^{-p})$ ifadesinin sınırlı kalmasıdır. Ayrıca, $1 \le p < \infty$ için, $A^p_\alpha$'daki bir fonksiyonun iç fonksiyon olması için gerek ve yeter koşulun tüm $k \ge 1$ tam sayıları için $f \perp z^k f$ Birkhoff-James diklik koşulunu sağlaması olduğunu kanıtlıyoruz. Bunlara ek olarak, $A^p_\alpha$'nın değişmez alt uzaylarındaki uç değer problemleri inceleyerek, kanonik bölenlerin varlığını ve tekliğini, ayrıca bunların daraltıcı bölen ve genleştirici çarpan özelliklerini ortaya koyuyoruz. $\mathcal{H}^2_\omega$ ağırlıklı Hardy uzaylarında ise, Shapiro-Shields yaklaşımını izleyerek sonlu Blaschke çarpımlarının benzerleri olarak iç fonksiyonlar inşa etmek için doğuran çekirdekleri ve Gram determinantlarını kullanıyor ve ağırlık dizisinin çeşitli seçimleri için açık örnekler veriyoruz.
Özet (Çeviri)
Inner functions were first studied in Hardy spaces, where they appear as the inner factors in the classical inner-outer factorization of $H^p$ functions. In this thesis we study analogues of inner functions in weighted Bergman spaces, weighted Hardy spaces, and Besov spaces. While a large part of this thesis is a survey of known results, it also includes some new results. In weighted Bergman spaces $A^p_\alpha$, we characterize $A^p_\alpha$-inner functions via a growth condition: a unit-norm function $f \in A^p_\alpha$ is inner if and only if, for each integer $k \ge 1$, the quantity $|\lambda|^{p-2}(\|f(z)(\lambda^{-1}+z^k)\|^p_{p, \alpha}-|\lambda|^{-p})$ remains bounded as $\lambda \to 0$. We also prove that for $1 \le p < \infty$, a function in $A^p_\alpha$ is inner if and only if it satisfies the Birkhoff-James orthogonality condition $f \perp z^k f$ for all $k \ge 1$. We further study extremal problems in invariant subspaces of $A^p_\alpha$, establishing the existence and uniqueness of canonical divisors and their contractive divisor and expansive multiplier properties. In weighted Hardy spaces $\mathcal{H}^2_\omega$, we use reproducing kernels and Gram determinants to construct inner functions as analogues of finite Blaschke products following the Shapiro-Shields approach, and give explicit examples for several choices of weight sequence.