Moleküler kenetlenme metodu ile β-mirsen ve meme kanseri hedef reseptörleri arasındaki etkileşimlerin analizi
Analysis of interactions between β-myrcene and breast cancer receptors using the molecular docking method
  1. Tez No: 1016894
  2. Yazar: AYSUN DOĞANÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN BALÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Kanser, küresel çapta en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biri olup ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri kadınlarda insidans açısından birinci sırada olup, kansere bağlı ölümlerde de ilk sırada yer almaktadır. Geçmişten günümüze hastalıklara bitkisel kaynaklı biyomoleküller ile tedavi yaklaşımı ilaç keşfinde merkezi rol oynamıştır. Bitkisel sekonder metabolitlerden olan terpenler, farklı yapıları, çeşitlilikleri, biyolojik etki spektrumları ve farmasötik potansiyelleri ile dikkat çekmektedir. Terpen ailesindeki monoterpen alt grubu temsilcilerinden β-Mirsen (7-metil-3-metilen-1,6-oktadien) şerbetçiotu, limon, defne, mine çiçeği gibi çeşitli aromatik bitkilerin yağlarında bulunmaktadır. Doğal kaynaklı bu bileşiklerin hücresel süreçlere etkileri ve biyomoleküllerle etkileşim potansiyelleri, kanser gibi kompleks hastalıkların moleküler mekanizmalarının anlaşılmasında önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu tez çalışmasında meme kanserinde hücre çoğalmasında ve anjiyogenezde rol oynayan reseptörler ile β-Mirsen biyomolekülünün etkileşimi biyoinformatik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Meme kanserinin progresyonunda insan epitelyal büyüme faktörü reseptörleri (ErbB) ve Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü reseptörlerinin (VEGFR) aşırı ekspresyonu; meme, akciğer, kolon, karaciğer ve pankreas gibi birçok kanser tipinde tanımlanmıştır. Çalışma kapsamında, VEGFR-1, VEGFR-2, VEGFR-3, HER2 (ErbB2) ve HER3 (ErbB3) reseptör yapıları hedef alınarak β-Mirsen protein-hidrokarbon ile arasındaki protein-ligand etkileşimleri in silico moleküler kenetlenme simülasyonları ile modellenmiştir. Modelleme sonucunda β-mirsenin, VEGFR-2 ve HER2 için yüksek afiniteye sahip olduğu ve ikili hedeflemede kullanılma potansiyeline sahip olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most important causes of morbidity and mortality worldwide and ranks second among the leading causes of death. Breast cancer ranks first in terms of incidence among women and is also one of the leading causes of cancer-related deaths. The treatment of diseases using plant-derived biomolecules has played a central role in drug discovery from past to present. Terpenes, which are plant secondary metabolites, attract attention due to their diverse structures, wide biological activity spectrum, and pharmaceutical potential. β-Myrcene (7-methyl-3-methylene-1,6-octadiene), a representative of the monoterpene subgroup within the terpene family, is found in the essential oils of various aromatic plants such as hops, lemon, bay leaf, and verbena. The effects of such naturally derived compounds on cellular processes and their interaction potential with biomolecules provide significant opportunities for understanding the molecular mechanisms of complex diseases such as cancer. In this study, the interaction between the β-myrcene biomolecule and receptors involved in cell proliferation and angiogenesis in breast cancer was investigated using bioinformatics analysis methods. The overexpression of human epidermal growth factor receptors (ErbB) and vascular endothelial growth factor receptors (VEGFR) has been identified in many cancer types, including breast, lung, colon, liver, and pancreatic cancers. The scope of the study, protein–biomolecule interactions between β-myrcene and the receptors VEGFR-1, VEGFR-2, VEGFR-3, HER2 (ErbB2), and HER3 (ErbB3) were modeled using in silico molecular docking simulations. The modeling results revealed that β-myrcene exhibits high affinity particularly toward VEGFR-2 and HER2, suggesting that it may have potential for use in dual-target therapeutic strategies.