Tunceli ve Elazığ ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmeni ve antrenörlerin yapay zeka farkındalık düzeylerinin incelenmesi
An examination of artificial intelligence awareness levels of physical education teachers and coaches working in Tunceli and Elazığ provinces
- Tez No: 1016895
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KIZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin yapay zekâ farkındalık düzeylerini araştırmaktır. Ayrıca araştırmada beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin yapay zekâ farkındalık düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama araştırması kullanılmıştır. Araştırma örnekleme yöntemi kullanılarak Elâzığ ve Tunceli ilinde görev yapan 184 beden eğitimi öğretmeni ve antrenörden toplanan verilerle yürütülmüştür. Araştırma verileri geçerlilik ve güvenilirliği alan yazında daha önce test edilmiş ölçeklerden oluşan anket aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun bulunması sonucunda betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve anova analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; beden eğitimi öğretmemeleri ve antrenörlerin yapay zekâ farkındalığının yüksek olduğu; beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin yapay zekâ farkındalık düzeyinin kadın beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca daha genç yaştaki beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin yapay zekâ farkındalığının daha yaşlı olanlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu ve yapay zekâ farkındalığının diğer beden eğitimi öğretmemeleri ve antrenörlere kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kurumda daha kısa süredir çalışmakta olan beden eğitimi öğretmemeleri ve antrenörlerin yapay zekâ farkındalığının daha uzun süredir çalışmakta olan beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlere göre daha anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak yapay zekâ ile etkileşimde olan beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin spor alanında yapay zekâ ile etkileşimde bulunmayan beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlere göre yapay zeka farkındalık düzeyleri daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the level of artificial intelligence (AI) awareness among physical education teachers and coaches. In addition, the study examines whether AI awareness levels differ according to demographic characteristics. The study employed a general survey model, which is one of the quantitative research methods. The research was conducted with data collected from 184 physical education teachers and coaches working in the provinces of Elazığ and Tunceli through a sampling method. The data were collected באמצעות a questionnaire consisting of scales whose validity and reliability had previously been tested in the literature. The data were analyzed using the IBM SPSS statistical package program. Since the data were found to be normally distributed, descriptive statistics, independent samples t-test, and ANOVA analyses were utilized. According to the findings, physical education teachers and coaches have a high level of AI awareness. It was determined that male physical education teachers and coaches have higher levels of AI awareness compared to their female counterparts. Furthermore, younger physical education teachers and coaches were found to have significantly higher AI awareness levels compared to older participants. It was also concluded that individuals who had prior interaction with AI demonstrated significantly higher awareness levels than those who had not. In addition, physical education teachers and coaches who had been working for a shorter period exhibited significantly higher AI awareness compared to those with longer professional experience. As a result, it was concluded that physical education teachers and coaches who interact with artificial intelligence in the field of sports have higher levels of artificial intelligence awareness than physical education teachers and coaches who do not interact with artificial intelligence.