İsmayıl Şıhlı'nın hikâyeciliği ve Meni İtirmeyin kitabındaki seçilmiş hikâyelerin edebi tahlili
İsmayil Şihli's storytelling and a literary analysis of selected stories in Meni Itirmeyin
  1. Tez No: 1016908
  2. Yazar: FATMA NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Azerice
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Azerbaycan edebiyatının tarihsel süreç çerçevesinde incelenmesi, Azerbaycan nesrinin doğuşunu ve gelişimini anlayabilmek açısından önem arz etmektedir. Azerbaycan edebiyatı incelendiğinde özellikle 20. yüzyılda kaleme alınan eserlerin, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle tema ve dil bakımından ayrı bir önem taşıdığını söylemek mümkündür. Savaş yıllarında cephe, toplumsal hayat, savaşın insanlar üzerindeki etkileri, vatan sevgisi gibi konular eserlerin konusunu oluşturmaktadır. 20. yüzyıl Azerbaycan edebiyatı, Azerbaycan'ın sosyal, kültürel ve siyasi değişimlerinin etkisi altında gelişmiştir. Bu dönemde Azerbaycan edebiyatı hem klasik unsurları korumuş hem de modern akımlar ve yeni edebi formlar ile zenginleşmiştir. Bu çalışmada Azerbaycan edebiyatı açısından önemli yer teşkil eden, ders kitaplarında da eserlerinden ve edebi hayatından bilgiler verilen ve nesir türünde birçok eser kaleme almış İsmayıl Şıhlı'nın Meni İtirmeyin adlı kitabından tarafımızca seçilen hikâyeleri Türkiye Türkçesine aktarılıp edebî yönden de değerlendirilmiştir. Dolayısıyla Azerbaycan edebiyatının İkinci Dünya Savaşı yıllarına ait bir yazarının hikâyelerinin Türkiye Türkçesine kazandırılması ve Türk dünyası edebiyatı içerisinde yapılacak diğer araştırmalara da kaynak sağlayacak bir çalışma ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez çalışmamızda İsmayıl Şıhlı'nın Meni İtirmeyin isimli kitabından seçtiğimiz“Kızıl Yılan”,“Görüş”,“Namus Kaçağı”,“Benim Rakibim”,“Ceket”,“Çiskin”,“Darbe”,“Kara At”,“Misafir”,“Cereme”,“Emmioğlu”,“Neyi Alkışladılar?”,“Mühürledim Git”ve“Jüri Üyesi”isimli on dört hikâyesi edebi tahlilleri yapılarak olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekân, bakış açısı ve anlatıcı, anlatım tarzları ve üslup özellikleri yönünden incelenecektir. Çalışmamız yazarın hayatı ve edebî kişiliği, seçili hikâyelerin edebî tahlili, metinlerin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examining Azerbaijani literature within the framework of the historical process is important in understanding the birth and development of Azerbaijani prose. When Azerbaijani literature is examined, it is possible to say that the works written especially in the 20th century have a special importance in terms of theme and language due to the Second World War. Subjects such as the front during the war years, social life, the effects of war on people, and love of homeland constitute the subject of the works. 20th century Azerbaijani literature developed under the influence of Azerbaijan's social, cultural and political changes. During this period, Azerbaijani literature preserved both classical elements and was enriched with modern trends and new literary forms. In this study, the stories selected by us from the book titled Meni İtirmayan by İsmayıl Şıhlı, who has an important place in Azerbaijani literature, whose works and literary life are given information in textbooks, and who wrote many works in the prose genre, were translated into Turkey Turkish and evaluated from a literary perspective. Therefore, it is aimed to bring the stories of an author of Azerbaijani literature from the Second World War years into Turkey Turkish and to produce a study that will provide resources for other research to be carried out within the Turkish world literature. In our thesis, we will analyze fourteen stories selected from Ísmayıl Şıhlı's book“Meni İtirmeyin”:“Kızıl Yılan”,“Görüş”,“Namus Kaçağı”,“Benim Rakibim”,“Ceket”,“Çiskin”,“Darbe”,“Kara At”,“Misafir”,“Cereme”,“Emmioğlu”,“Neyi Alkışladılar?”,“Mühürledim Git”and“Jüri Üyesi”. The analysis will focus on the plot, characters, time, palace, point of view, narrator, narrative techniques and stylistic features of these stories. Our study consist of four parts: the author's life and literary personality, literary analysis of the selected stories, and transcription and translation of the texts.