Ali eş-Şarkî ve siyasi şiirleri
Ali al-Sharqy and his political poems
  1. Tez No: 1016940
  2. Yazar: NİZAMETTİN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ⅩⅩ. yüzyılda yaşamış Necefli şairlerden Ali eş-Şarḳî'nin hayatını ve siyâsî şiirlerini ele almaktır. Kadı ve siyaset adamı olmakla birlikte şairliğiyle ön plana çıkan eş-Şarḳî yazdığı şiirlerle halka yön vermeye ve vatan sevgisi, kardeşlik, yurtseverlik gibi duyguları aşılamaya çalışmıştır. Vatanını ve Arap milletini seven eş-Şarḳî şiirlerinde genç-yaşlı, şehirli-köylü halkın her kesimine hitap etmiş Irak insanının acılarına ve emellerine çokça yer vermiştir. Sosyal hayat, siyaset, edebîyat ve tarih konuları başta olmak üzere çeşitli konuları ihtiva eden pek çok eser kaleme almıştır. Bu çalışma yapılırken eş-Şarḳî'nin hayatı ve yaşadığı dönem hakkında bilgi veren başta kendi eserleri olmak üzere ilgili kaynaklardan veri toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında eş-Şarḳî'nin hayatı ve siyâsî şiirleri ele alınmıştır. İki bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde eş-Şarḳî'nin hayatı, şairliği ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümünde ise 'Avâtıf ve 'Avâsıf adlı dîvânında geçen siyâsî şiirleri muhtevasına göre ele alınmıştır. Bu kapsamda siyâsî şiirler tahlîl edilerek yergi, tasvir, övgü, mersiye ve sosyal içerikli şiirler örneklendirilerek ortaya konmuştur. Şiirler tercüme edilip yorumlanmıştır. Şairin bu şiirlerde kullandığı beyân ve bedî ʽ sanatlarına değinilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the life and political poetry of Ali al-Sharqi, a poet from Najaf who lived in the 20th century. A judge and politician, al-Sharqi was also a prominent poet who sought to guide the people and instill feelings of patriotism, brotherhood, and love for the homeland through his poetry. Loving his homeland and the Arab nation, al-Sharqi addressed all segments of society, young and old, urban and rural, in his poetry, giving ample space to the sufferings and aspirations of the Iraqi people. He wrote many works covering various topics, primarily social life, politics, literature, and history. In conducting this study, data was collected from relevant sources, primarily his own works, providing information about al-Sharqi's life and the period in which he lived. In light of the data obtained, al-Sharqi's life and political poetry were examined. The first section of this two-part study examines al-Sharqi's life, poetry, and works. The second section analyzes the political poems in his dîwân, Awâtıf ve 'Awâsıf, according to their content. In this context, the political poems are analyzed, and examples of satire, description, praise, elegy, and socially-themed poems are presented. The poems are translated and interpreted. The study concludes by discussing the poet's use of rhetoric and figurative language in these poems.