Web 2.0 destekli düşün- eşleş- paylaş tekniğinin öğrencilerin eleştirel düşünme ve etkili iletişim beceri düzeylerine etkisi ve sürece yönelik öğrenci görüşleri
The effect of web 2.0 supported thin- pair- share technique on students' critical thinking and effective communication skill levels and student opinions on the process
  1. Tez No: 1016939
  2. Yazar: GÜLZADE SULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 8. sınıf Fen Bilimleri dersi Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi ünitesinin öğretiminde Web 2.0 destekli düşün–eşleş–paylaş tekniğinin öğrencilerin eleştirel düşünme ve etkili iletişim becerileri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca deney grubunda yer alan öğrencilerin uygulama sürecine yönelik görüşlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, karma yöntem desenlerinden açımlayıcı karma desen çerçevesinde yürütülmüştür. Nicel boyutta ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılırken, nitel boyutta yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Çalışma grubu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ankara ilindeki bir ortaokulda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada nicel veriler, eleştirel düşünme ve etkili iletişim becerilerini ölçmeye yönelik ölçekler aracılığıyla toplanmış, nitel veriler ise öğrencilerin sürece ilişkin deneyimlerini ve algılarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilen görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Uygulama süreci, Web 2.0 araçlarıyla desteklenen düşün–eşleş–paylaş tekniği doğrultusunda planlanmış ve yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, söz konusu tekniğin öğrencilerin eleştirel düşünme ve etkili iletişim becerilerinin gelişimine anlamlı katkılar sunduğunu göstermektedir. Nitel bulgular ise uygulamanın öğrencilerin derse yönelik ilgisini artırdığını, sosyal etkileşimlerini güçlendirdiğini ve kendilerini ifade etme becerilerini desteklediğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, Web 2.0 araçlarının yapılandırmacı öğretim teknikleriyle bütünleştirilmesinin fen eğitiminde bilişsel ve sosyal becerilerin birlikte geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the Web 2.0-supported think-pair-share technique on the critical thinking and effective communication skills of 8th-grade middle school students in the Energy Transformations and Environmental Science unit of the Science course. It also aimed to determine the opinions of the students in the experimental group regarding the application process. The research was conducted within the framework of an explanatory mixed methods design. A quasi-experimental pre-test–post-test control group design was used for the quantitative aspect, while semi-structured interviews were utilized for the qualitative aspect. The study group consisted of 8th-grade students attending a middle school in Ankara during the fall semester of the 2024–2025 academic year. Quantitative data were collected through scales designed to measure critical thinking and effective communication skills, qualitative data were obtained through interviews conducted to reveal students' experiences and perceptions regarding the process. The application process was planned and carried out in accordance with the think-pair-share technique supported by Web 2.0 tools. The findings indicate that this technique significantly contributed to the development of students' critical thinking and effective communication skills. Qualitative findings revealed that the application increased students' interest in the lesson, strengthened their social interactions, and supported their self-expression skills. The research results show that integrating Web 2.0 tools with constructivist teaching techniques can contribute to the simultaneous development of cognitive and social skills in science education.