Studying arching evolution in piled embankments through physical modelling and fem analyses
Kazıklı dolgularda zemin kemerlenmesinin fiziksel modelleme ve sonlu elemanlar analizleri yoluyla incelenmesi
  1. Tez No: 1016946
  2. Yazar: ARAZ SALIMNEZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE FEYZA ÇİNİCİOĞLU, PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yumuşak zeminlere ulaşım koridorları boyunca sıklıkla rastlanmaktadır. Bu tür koşullarda, stabilite, servis verilebilirlik ve ekonomik kriterleri eş zamanlı olarak sağlayan çözümler geliştirilmediği takdirde, kalıcı ve büyük ölçekli oturmalar hatta göçme meydana gelebilir. Bu sorunların üstesinden gelmek amacıyla, ya kademeli dolgu inşasına dayanan ya da yüksek modüllü kolonlarla desteklenmiş dolgu sistemlerine dayanan tasarım yaklaşımları geliştirilmiştir. Yumuşak zeminler üzerine inşa edilen kazıklı dolgu sistemlerinin davranışı ve tasarımı büyük ölçüde zemin kemerlenmesi mekanizması tarafından kontrol edilmektedir. Zemin kemerlenmesi, kazıklarla desteklenen ve desteklenmeyen bölgeler arasındaki rijitlik farklarından kaynaklanan, gerilmelerin deformasyona uğrayan bölgelerden komşu daha rijit bölgelere yeniden dağılımı olarak tanımlanmaktadır. Yanal yayılma da dolgu içerisindeki yük yeniden dağılımının önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Kemerlenme olgusu, yanal zemin basıncı katsayısı $K$'nın mekânsal dağılımı ile karakterize edilmektedir. $K$ konturları, sıkışma bölgelerini ($K > K_0$) ve genişleme bölgelerini ($K < K_0$) ayırt etmekte; $K_0$ izohattı ise bu iki davranış bölgesi arasındaki ara yüzeyi tanımlayarak kemerin geometrisini temsil etmektedir. Bu çalışmada, hem yüksek hem de alçak dolgularda yanal yayılma etkisi dikkate alınarak kemerlenme gelişimi tam ölçekli sonlu eleman modellemesi ile incelenmiştir. Tez kapsamında, fiziksel model deneyleri trapdoor yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş; sayısal analizler ise Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) ile yürütülmüştür. Trapdoor modellerinde düzlem şekil değiştirme koşullarının hâkim olduğu varsayılmış ve farklı koşullar altında kemerlenme mekanizmasının evrimi Parçacık Görüntü Hızölçümü (Particle Image Velocimetry, PIV) tekniği kullanılarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft soil deposits are frequently encountered along transportation corridors. In such conditions, unless solutions are developed that simultaneously satisfy stability, serviceability, and economic criteria, persistent, large-scale settlement or even collapse may occur. To address these challenges, design approaches have been developed based on either staged embankment construction or embankments supported by high-modulus columns. The behavior and design of piled embankments constructed on soft soils are largely governed by soil arching, defined as the redistribution of stresses from yielding zones to adjacent non-yielding regions resulting from stiffness contrasts between pile-supported and unsupported areas. Lateral spreading also constitutes a significant component of the load redistribution within the embankment. The arching phenomenon is characterized by the spatial distribution of the lateral earth pressure coefficient, $K$. The $K$-contours delineate the compression ($K > K_0$) and extension ($K < K_0$) zones, while the $K_0$ isoline defines the interface between these regions and thereby represents the arch geometry. This study employs full-scale finite element modeling to investigate arching development while accounting for lateral spreading in both high and low embankments. Within the scope of the thesis, physical model tests were conducted using the trapdoor method, and numerical analyses were performed using the Finite Element Method (FEM). In the trapdoor models, plane-strain conditions were assumed to prevail, and the evolution of the arching mechanism under various conditions was monitored using the Particle Image Velocimetry (PIV) technique.