Matematik öğretmen adaylarının merkezi eğilim ve yayılım ölçülerinin öğretimine ilişkin konu alan bilgilerinin incelenmesi
An investigation of pre-service mathematics teachers' subject matter knowledge regarding the teaching of measures of central tendency and dispersion
- Tez No: 1016953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının merkezi eğilim ve yayılım ölçülerinin öğretimine ilişkin konu alan bilgilerini tanımsal, işlemsel ve kavramsal boyutlarda incelemektir. Bu kapsamda, öğretmen adaylarının söz konusu istatistiksel kavramlara yönelik bilgi düzeyleri ile bu bilgileri kullanma ve yorumlama becerilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin matematik öğretmenliği programında son sınıfta öğrenim gören 40 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, merkezi eğilim ve yayılım ölçülerine yönelik hazırlanan açık uçlu sorular ve kavram haritaları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş; analiz sürecinde bulgular frekans ve yüzde değerleri ile desteklenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmen adaylarının aritmetik ortalama, medyan ve mod kavramlarında işlemsel bilgi düzeylerinin görece yüksek olduğunu; ancak bu kavramların kavramsal anlamlarını açıklama ve yorumlama süreçlerinde güçlük yaşadıklarını göstermektedir. Yayılım ölçülerine ilişkin bulgular ise özellikle standart sapma ve çeyrekler arası açıklık kavramlarında bilgi düzeyinin düşük olduğunu ve çeşitli kavram yanılgılarının bulunduğunu ortaya koymaktadır. Kavram haritalarının analizi sonucunda, öğretmen adaylarının kavramları çoğunlukla sınırlı ve yüzeysel ilişkilerle yapılandırdıkları ve kavramlar arası ilişkileri yeterince kuramadıkları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, matematik öğretmen adaylarının merkezi eğilim ve yayılım ölçülerinin öğretimine ilişkin konu alan bilgilerinin özellikle kavramsal boyutta geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarında istatistiksel kavramların anlamlandırılmasına ve kavramlar arası ilişkilerin kurulmasına odaklanan öğrenme ortamlarının tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the subject matter knowledge of prospective mathematics teachers for the teaching of measures of central tendency and variation in terms of definitional, procedural, and conceptual dimensions. In this context, it is aimed to determine prospective teachers' levels of knowledge regarding these statistical concepts as well as their abilities to use and interpret this knowledge. The research was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 40 prospective mathematics teachers in their final year of study enrolled in the mathematics teacher education program of a state university during the 2024–2025 academic year. Data were collected through open-ended questions and concept maps developed for measures of central tendency and variation. The obtained data were analyzed using the descriptive analysis method, and the findings were supported by frequency and percentage values. The findings indicate that prospective teachers have relatively high levels of procedural knowledge regarding the concepts of arithmetic mean, median, and mode; however, they experience difficulties in explaining and interpreting the conceptual meanings of these concepts. With respect to measures of variation, the findings reveal that knowledge levels related to standard deviation and interquartile range are low and that various misconceptions exist. The analysis of concept maps indicates that prospective teachers generally structure the concepts through limited and superficial relationships and fail to adequately establish relationships among concepts. The results suggest that the subject matter knowledge of prospective mathematics teachers for the teaching of measures of central tendency and variation needs to be improved, particularly at the conceptual level. Accordingly, it is recommended that teacher education programs design learning environments that focus on the meaningful understanding of statistical concepts and the establishment of relationships among these concepts.