E-7 ülkelerinde yeşil finansın çevre kirliliği üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of green finance on environmental pollution in E-7
- Tez No: 1016954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KIZILKAYA, DOÇ. DR. FARUK MİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yeşil finansın çevresel kirlilik üzerindeki etkilerini E-7 ülkeleri için 2000–2023 dönemine ait yıllık gözlemler doğrultusunda araştırmayı amaçlamaktadır. Analizler ülkeler arası karşılıklı etkileşimleri ve yapısal farklılıkları dikkate alan ikinci nesil panel veri yöntemleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada öncelikle yatay kesit bağımlılığı ve homojenlik testleri ile değişkenlerin durağanlık özelliklerini ortaya koyan CIPS panel birim kök testi ile sınanmıştır. Daha sonra uzun dönem ilişkilerin varlığı Gengenbach vd. (2016) eşbütünleşme testi ile araştırılmış ve uzun dönem katsayıları AMG (Augmented Mean Group) tahmincisi aracılığıyla elde edilmiştir. Ampirik bulgular, panel genelinde yeşil finansman artışlarının uzun dönemde karbon-dioksit (CO2) emisyonlarını azalttığını göstermekte ve yeşil finansın çevresel sürdürülebilirliği destekleyen bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, kontrol değişkenleri olarak modele dâhil edilen kişi başına reel gayrisafi yurtiçi hasıla ile kişi başına enerji tüketiminin CO2 emisyonları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, E-7 ülkelerinde ekonomik büyüme ve artan enerji talebinin çevresel baskıları sürdürdüğüne işaret etmektedir. Diğer taraftan, dış ticaret açıklığının CO2 emisyonları üzerindeki negatif ve istatistiksel olarak anlamlı etkisi, ekonomik küreselleşmenin çevresel verimlilik ve temiz teknolojilere erişim kanalıyla çevresel sürdürülebilirliği destekleyebileceğini göstermektedir. Ülke bazlı AMG tahminleri ise belirgin bir heterojenliğe işaret etmektedir. Enerji tüketimi değişkeni tüm ülkelerde CO2 emisyonları üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki sergilemekte, bu durum fosil yakıtlara olan bağımlılığın çevresel bozulmanın temel belirleyicisi olmayı sürdürdüğünü göstermektedir. Yeşil finansman değişkeni açısından yalnızca Endonezya için istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir katsayı elde edilmiştir. Bu bulgu, yeşil finansman akımlarının Endonezya'da çevresel kaliteyi artırmada etkin rol oynadığını göstermektedir. Diğer E-7 ülkelerinde yeşil finansın etkisinin istatistiksel olarak anlamsız kalması, bu mekanizmaların etkinliğinin ülkeye özgü kurumsal ve yapısal faktörlere bağlı olabileceğine işaret etmektedir. Son olarak, ekonomik büyüme katsayısı ülke bazında istatistiksel olarak anlamsız bulunmuş, dış ticaret açıklığı değişkeni ise yalnızca Endonezya için CO2 emisyonlarını azaltıcı yönde anlamlı sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of green finance on environmental pollution in E-7 countries based on annual observations from 2000-2023. The analyses were conducted using second-generation panel data methods that consider inter-country interactions and structural differences. Accordingly, in this study, cross-sectional dependence and homogeneity tests were first performed, and the stationarity properties of the variables were tested using the CIPS panel unit root test. Then, the existence of long-term relationships was investigated using the Gengenbach et al. (2016) cointegration test, and long-term coefficients were obtained through the AMG (Augmented Mean Group) estimator. The empirical findings show that increases in green finance across the panel reduce carbon dioxide (CO2) emissions in the long term, revealing that green finance is a tool that supports environmental sustainability. In contrast, real gross domestic per capita and energy consumption per capita, included as control variables in the model, were found to have positive and statistically significant effects on CO2 emissions. These results indicate that economic growth and increasing energy demand in E-7 countries continue to exert environmental pressures. On the other hand, the negative and statistically significant effect of trade openness on CO2 emissions shows that economic globalization can support environmental sustainability through access to environmental efficiency and clean technologies. Country-specific AMG estimates, however, point to significant heterogeneity. The energy consumption variable exhibits a positive and statistically significant effect on CO2 emissions in all countries, indicating that dependence on fossil fuels remains a key determinant of environmental degradation. Regarding the green finance variable, a statistically significant and negative coefficient was obtained only for Indonesia. This finding suggests that green finance flows play an effective role in improving environmental quality in Indonesia. The statistically insignificant effect of green finance in other E-7 countries suggests that the effectiveness of these mechanisms may depend on country-specific institutional and structural factors. Finally, the economic growth coefficient was found to be statistically insignificant at the country level, while the trade openness variable yielded a significant positive effect on CO2 emission reduction only for Indonesia.