İstanbul ilinde özel bir hastanede çalışan 18-64 yaş arası sağlık çalışanlarının antropometrik ölçümleri ile beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between anthropometric measurements and nutrition knowledge levels of healthcare workers aged 18-64 working in a private hospital in İstanbul
- Tez No: 1017013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilinde özel bir hastanede görev yapan 18–64 yaş aralığındaki sağlık çalışanlarının beslenme bilgi düzeyleri ile antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışma, hastanede aktif olarak görev yapan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 502 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 367'si kadın, 135'i ise erkek bireylerden oluşmaktadır. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmış; bu kapsamda“Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu”,“Demografik Bilgi Formu”,“Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (BBÖ)”uygulanmış ve antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, boyun çevresi ve vücut bileşimi analizi) gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların ortalama beslenme bilgi puanı 83,2±14,97 olarak belirlenmiş olup, kadın ve erkek bireyler arasında beslenme bilgi düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Bununla birlikte, eğitim düzeyi arttıkça beslenme bilgi puanlarının yükseldiği görülmüş, özellikle hekimlik mesleğini icra eden katılımcıların puanlarının diğer meslek gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre beslenme bilgi düzeyi ile Beden Kütle İndeksi (BKİ) arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-0,455; p<0,001). Benzer şekilde beslenme bilgi puanı ile bel çevresi (r=-0,423; p<0,001), boyun çevresi (r=-0,456; p<0,001), vücut yağ ağırlığı (r=-0,272; p<0,001) ve iç yağlanma değeri (r=-0,216; p<0,001) arasında da negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Elde edilen bulgular, sağlık çalışanlarının beslenme bilgi düzeyinin artmasıyla birlikte BKİ, bel çevresi ve vücut yağ oranı gibi obezite ile ilişkili antropometrik risk göstergelerinin daha düşük düzeylerde olduğunu göstermektedir. Başka bir ifadeyle, beslenme konusunda daha yüksek bilgi düzeyine sahip bireylerin daha sağlıklı bir vücut kompozisyonuna sahip olma eğiliminde oldukları görülmektedir. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarına yönelik planlanacak beslenme eğitimi programlarının hem çalışanların bireysel sağlık durumlarının iyileştirilmesinde hem de obezite ile mücadelede önemli bir katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between nutritional knowledge levels and anthropometric measurements of healthcare professionals aged 18–64 working in a private hospital in Istanbul. The study was conducted among 502 healthcare professionals who were actively working at the hospital and voluntarily agreed to participate in the research. 367 of the participants were women, and 135 were men. Research data were collected using face-to-face interviews; in this context, the“Informed Consent Form,”“Demographic Information Form,”and“Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (NCAL)”were administered, and anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, neck circumference, and body composition analysis) were performed. The average nutritional knowledge score of the participants was determined to be 83.2±14.97, and no statistically significant difference was found between women and men in terms of nutritional knowledge level (p>0.05). However, nutrition knowledge scores were found to increase with higher educational attainment, and participants working as physicians demonstrated significantly higher scores than those in other professional groups (p<0.05). According to the Pearson correlation analysis results, a negative and statistically significant relationship was found between nutrition knowledge level and Body Mass Index (BMI) (r=-0.455; p<0.001). Similarly, significant negative relationships were found between nutrition knowledge score and waist circumference (r=-0.423; p<0.001), neck circumference (r=-0.456; p<0.001), body fat mass (r=-0.272; p<0.001), and visceral fat percentage (r=-0.216; p<0.001). The findings indicate that with increased nutrition knowledge levels among healthcare professionals, anthropometric risk indicators associated with obesity, such as BMI, waist circumference, and body fat percentage, are at lower levels. In other words, individuals with higher levels of nutrition knowledge tend to exhibit a healthier body composition. Consequently, it is considered that nutrition education programs planned for healthcare professionals can make a significant contribution to both improving the individual health of employees and combating obesity.