Ebeveyn ve çocuklarda duygu düzenleme becerilerinin sosyoekonomik düzey bağlamında incelenmesi
Examination of emotion regulation skills in parents and children in the context of socio-economic status
- Tez No: 1017037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN YILMAZ IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Duygu düzenleme becerileri yaşamın erken dönemlerinde gelişmeye başlayan önemli bir yaşam becerisidir. Alanyazında birçok kaynak, bu becerilerin gelişimi için okul öncesi dönemin kritik olduğunu vurgulamaktadır. Bu dönemde çocuklar, hâlâ ebeveynlerine bağımlı oldukları için, hem ebeveynlerinin hem de çevrenin etkilerine oldukça açıklardır. Özellikle yoksulluk gibi yoğun stres içeren bağlamlarda, sosyal ve duygusal gelişim için daha fazla risk faktörü bulunmaktadır. Bu etkilerin hangi yollar üzerinden gerçekleştiğini anlamak, gelecek araştırmalar ve uygulama alanları için önemlidir. Bu araştırmada sosyoekonomik düzeyin bir göstergesi olan aile içi kaos ile okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkide annelerin duygu düzenleme becerilerinin rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, İzmir'de ücretsiz okul öncesi kurumlara devam eden çocuklar ve annelerinden oluşmaktadır. Veriler, anne bildirimleri ile elde edilmiş olup 3-6 yaş arasındaki 264 çocuk ve annesine dair ölçümlerden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Aile Çevresi Kaos Ölçeği, Duygu Ayarlama Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, sosyoekonomik düzey arttıkça, hem annelerin hem de çocukların duygu düzenleme becerilerinde daha iyi oldukları bulunmuştur. Ayrıca sosyoekonomik düzey ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiye, annelerin duygu düzenleme becerilerinin aracılık ettiği görülmüştür. Bu sonuçlar, duygusal gelişimi destekleme alanında çocuklar ve annelerine yönelik oluşturulacak müdahale programları için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotion regulation skills are an important life skill that begins to develop early in life. Many sources in the literature emphasize that the preschool period is critical for the development of these skills. During this period, children are highly susceptible to the influences of both their parents and their environment, as they are still dependent on them. In contexts involving intense stress, such as poverty, there are even more risk factors for social and emotional development. Understanding the pathways through which these influences occur is important for future research and applications. This study investigated the role of maternal emotion regulation skills in the relationship between domestic chaos, an indicator of socioeconomic status, and the emotion regulation skills of preschool children. The sample consists of children attending free preschool institutions in Izmir and their mothers. Data were obtained through maternal reports and consist of measurements of 264 children aged 3-6 and their mothers. The Demographic Information Form, the Family Chaos Scale, the Emotion Regulation Checklist and the Emotion Regulation Skills Questionnaire were used in the data collection process. The research results showed that as socioeconomic status increases, both mothers and children have better emotion regulation skills. Furthermore, the relationship between socioeconomic status and children's emotion regulation skills is mediated by maternal emotion regulation skills. These findings are important for developing intervention programs for children and mothers in the area of supporting emotional development.