Keman eğitiminde yay teknikleri ve bu tekniklerin keman öğrencilerine aktarımı
The String techniques in violin training and teaching of these techniques to the violin students
  1. Tez No: 101707
  2. Yazar: ESRA ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. FERİDUN BÜYÜKAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET KEMAN EĞİTİMİNDE YAY TEKNİKLERİ VE BU TEKNİKLERİN KEMAN ÖĞRENCİLERİNE AKTARIMI ÖĞÜT ESRA Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY Şubat, 2001, Xİ+ İ^S Bu araştırmanın amacı, keman eğitiminde önemli bir rolü olan yay tekniklerinin kavratılmasında izlenecek yolu, bu teknikler verilirken yaptırılacak egzersizleri, tekniklerin aktarılmasında izlenecek sırayı belir lemek ve bu aşamaları değerlendirmektir. Araştırma için geliştirilmiş olan anket, Eğitim Fakülteleri ve Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki Keman Eğitimcilerine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin toplanmasından sonra yay teknikleri ve bu yay teknikleri nin uygulanmasına yönelik görüşleri içeren tablolar oluşturulmuş ve araştırmada bu tabloların yüzde ve frekans tablolarından yararlanılmıştır. Yay tekniklerinin incelenmesi ve öğretilmesine ilişkin 17 Keman Eğitimcisinin ortak ve farklı görüşleri tespit edilmiştir. Bu görüşler analiz edilerek, yay tekniklerinin en doğru ve en kolay yoldan öğretilmesiyle ilgili yöntemlere ulaşılmıştır. Anahtar Kelime:“Yay Teknikleri, Keman”II -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STRİNG TECHNIQUES İN VIOLIN TRAINING AND TEACHİNG OF THESE TECHNIQUES TO THE VIOLIN STUDENTS Ö?ÜT ESRA Thesis Of Master Department Of Music Education Supervisor: Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY February 2001, Xİ+ 1^ 5 The aim of this research is to determine the means to follow teaching important string techniques in using violin training comprehended, exercises that will be done while using these techniques, order to be folowed while teaching these techniques and evaluating these steps. The questionnaire developed for this research was administened to the educators at the Education Faculties and at the Anatolian Art High School. After gathering the data, the charts including the string techiniques were formed and the rate and frequency dissociations were used in this research. It was found out that there were common and different opinions among 17 violin educators related to the evaluation and teaching string techniques. Analyzing these opinions, the methods of the best and the easiest way in teaching the string techniques were determined. Key Word:“The String Techniques, Violin”-1-