Güzel sanatlar liselerindeki görme engelli öğrencilerin başlangıç keman eğitiminde karşılaştıkları zorluklar
Difficulties faced by visually impaired students in fine arts high schools during initial violin training
  1. Tez No: 865685
  2. Yazar: ECE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDAGÜL KAPÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma; Güzel Sanatlar Liseleri'nde, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında mezun olan ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan görme engelli keman öğrencilerinin, başlangıç keman eğitiminde karşılaştıkları zorluklara ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşlerinin ortaya çıkarılmasını ve bu kapsamda keman eğitimi sürecinin, ilgili görüşler doğrultusunda değerlendirilmesi ve buna ilişkin öneriler sunulmasını amaçlamaktadır. Araştırma; nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından araştırmanın amacına yönelik olarak, öğrenciler ve öğretmenler için hazırlanmış iki ayrı, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Söz konusu görüşme formlarında bulunan sorular, araştırmacı tarafından hazırlanan“Uzman Görüşü Formu”aracılığı ile üniversitelerde görev yapan 5 öğretim elemanına sunulmuş ve öneriler doğrultusunda ilgili görüşme soruları son halini almıştır. Görüşme formu için araştırmanın amacına yönelik; öğrenciler için 10 soru, öğretmenler için 20 soru olmak üzere toplamda 30 soru hazırlanmıştır. Görüşme sonrasında elde edilen verilerin çözümlenmesinde; içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerde, öğrenci görüşleri sonucunda; kemanı dengeli tutma, kemanı ve yayı doğru tutma, kol ve yay kontrolünü sağlama, parmakları yuvarlama, yayı kavrama, dengeli ve yeterli baskı uygulama, yayın üst yarısını kullanma, sağ arka kolu kontrol etme, sağ el-sol el koordinasyonunu sağlama, vücudu gevşetme, zihinde canlandırma, notaların yerlerini tespit etme ve nota arşivi eksikliğine yönelik zorluklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğretmen görüşleri sonucunda ise; görme engelli keman öğrencilerinin, doğru tekniği sabitleme ve davranışı oturtma, yayı doğru tutma, doğru konumlandırma ve kol açısını ayarlama, kol kontrolünü sağlama, bileği doğru kullanma, yay alanlarını kullanma ve davranışı oturtma, parmakları tuşeye yakın tutma, parmakları dik basma, zihinde canlandırma, konsantre olma, öğretmenden bağımsız doğru çalışma, müzikal açıdan işitsel algı, kabartma nota (Braille nota) arşivi, aile desteği, motivasyon, duygusal yönden hassasiyet ve çalgıda istekli olmaya yönelik zorluklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu zorluklara yönelik, öğretmenlerden çözüm önerileri alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, bilimsel araştırmalar ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. Eğitim sürecine ilişkin yaşanan zorlukların tespit edilmesinin, eğitim sürecinin sağlıklı, verimli, nitelikli ve hızlı olması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir. Bu önem doğrultusunda araştırmada, görme engelli keman öğrencilerinin yaşadıkları zorlukların belirlenmesinin, yaşanan zorlukları kolaylaştıracak doğru yaklaşımların seçilmesine, doğru öğretim, yöntem ve tekniklerin belirlenmesine, öğrencinin duygusal ve fiziksel şartları dikkate alınarak, sabır ve sevgiyle eğitim sürecinin ilerlemesine katkı sağlaması açısından ve araştırmacıların, konuya ilişkin verimli, bilimsel araştırmalar yapmalarına yönelik bakış açısı ve farkındalık oluşturması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine students' and teachers' views regarding the difficulties faced during initial violin training by visually impaired violin students who graduated from fine arts high schools in the 2021-2022 academic year or were attending the said schools in the 2022-2023 academic year, assess the violin training process in light of these views, and offer recommendations. The study was conducted using qualitative research methods and a case study design. Data for the study were collected using two semi-structured interview forms, one for students and for teachers, prepared by the researcher in line with the aims of the study. Questions on the interview forms were shared with five faculty members in various universities, using the Expert Opinion Form prepared by the researcher, and the interview questions were finalized in light of their recommendations. A total of 30 questions were prepared for the interview forms, 10 for students and 20 for teachers, in line with the aims of the study. Content analysis methods were used to analyze the data obtained from the interviews Students said they had difficulty with keeping the violin balanced, holding the violin and the bow correctly, controlling the arm and the bow, keeping the fingers rounded, gripping the bow, applying balanced and sufficient pressure, making use of the upper half of the bow, controlling the right triceps, coordinating the hands, relaxing the body, visualizing in the mind, identifying the places of the notes, and having access to a sufficient archive of scores. Teachers, on the other hand, said visually impaired students had difficulty with applying the right technique and forming the right habits, holding the bow correctly with the right positioning and the right arm angle, controlling the arm, making proper use of the wrist, gaining consistency in using different parts of the bow, keeping the fingers close to the fingerboard, using the tips of the fingers to apply pressure, visualizing in the mind, concentrating, being able to practice without the help of a tutor, musical auditory perception, having access to Braille scores, family support, motivation, emotional sensitivity, and having the drive to learn the instrument. Solutions have been sought from teachers regarding these challenges. Data collected for the study were discussed in light of the existing literature and recommendations were made. Identifying the difficulties faced during the training process is important for making rapid progress and for the training to be healthy, efficient, and high-quality. The findings of the present study regarding the difficulties faced by visually impaired violin students are expected to help select the right approaches to overcome these difficulties, identify the right teaching methods and techniques, and create a teaching process that takes the emotional and physical conditions of students into account and is conducted with love and patience, as well as helping researchers gain awareness and new perspectives to conduct further studies advancing the field.