Bir şehir hastanesi cerrahi servislerinde çalışan hemşirelerin postoperatif hasta bakımında konfor bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' knowledge level regarding postoperative patient comfort care in the surgical units of a city hospital
  1. Tez No: 1017078
  2. Yazar: MERVE ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir şehir hastanesi cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin postoperatif dönem hasta bakımında konfor bilgi düzeylerinin değerlendirmesi ve bu doğrultuda öneriler sunmak amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma Kasım-Aralık 2024 tarihleri arasında, örneklemi araştırmaya katılmayı kabul eden, cerrahi kliniklerde çalışan 81 hemşireyle gerçekleştirildi. Bulgular: Hemşirelerin sosyodemografik özellikleriyle BKBD anketi puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Araştırmaya katılan hemşirelerin genel konfor bilgisi düzeyinde yüksek bir dağılım olduğu görülmektedir. Hemşirelerin BKBD dağılımına göre; hemşirelerin %63,0'ının (n=51)“yeterli bilgi”düzeyinde, %34,6'sının (n=28)“orta bilgi”düzeyinde, %2,5'inin (n=2)“yetersiz bilgi”düzeyinde olduğu görülmektedir. Genel olarak, en yüksek“yeterli bilgi”düzeyi oranı psikospiritüel boyutta (%82,7, n=67) gözlenirken, fiziksel boyutta“orta bilgi”düzeyinde (%50,6, n=41) bulunmuştur. Sonuç: Hemşirelerin genel olarak hasta konforu konusunda yeterli düzeyde bilgiye sahip olduğu, en yüksek“yeterli bilgi”düzeyi psikospiritüel boyutta gözlenirken, fiziksel boyutta“orta bilgi”düzeyinde olduğu görülmüştür. Konfor bilgi düzeyini etkileyen değişkenler araştırılarak hemşirelerin çalışma koşulları iyileştirilmeli, postoperatif bakım süreçlerinde standart konfor protokolleri geliştirilerek klinik uygulamalarda rehberlik etmesi sağlanmalıdır. Hemşirelerin konfor bilgi düzeylerini değerlendiren daha ileri çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was designed to evaluate the comfort knowledge levels of nurses working in the surgical clinics of a city hospital regarding postoperative patient care and to provide recommendations based on the findings. Materials and Method: This descriptive study was conducted between November and December 2024 with a sample consisting of 81 nurses working in surgical clinics who voluntarily agreed to participate in the research. Findings: No statistically significant relationship was found between the nurses' sociodemographic characteristics and their mean scores on the Comfort Knowledge Level in Care (CKLC) questionnaire (p>0.05). It was observed that the overall comfort knowledge levels of the participating nurses were generally high. According to the CKLC distribution, 63.0% (n=51) of the nurses had a“sufficient”level of knowledge, 34.6% (n=28) had a“moderate”level, and 2.5% (n=2) had an“insufficient”level. When examined by dimensions, the highest rate of“sufficient knowledge”was found in the psychospiritual dimension (82,7%, n=67), while in the physical dimension, a“moderate knowledge”level (50,6%, n=41) was predominant. Result: The findings indicate that nurses generally possess an adequate level of knowledge regarding patient comfort in the postoperative period, with the highest level of sufficiency observed in the psychospiritual dimension and a moderate level in the physical dimension. It is recommended that variables influencing comfort knowledge be further investigated to improve nurses' working conditions and that standardized comfort protocols be developed to guide clinical practices in postoperative care. Further research evaluating nurses' comfort knowledge levels is also suggested.