Sanat Yoluyla Eğitimin Öğrencilerin Başarı Algılarına İletişim ve 21. Yüzyıl Becerilerine Etkisi
The Effect of Education Through Art on Students' Perceptions of Achievement Communication and 21st Century Skills
- Tez No: 1017087
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanat yoluyla eğitim yaklaşımı temelinde kurgulanan sanatsal uygulamaların, öğrencilerin başarı algıları, iletişim becerileri ve 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, nicel ve nitel verilerin eş zamanlı olarak toplandığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde ilkokul kademesinde öğrenim gören ve seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen deney ve kontrol grubu için eşit sayıda olmak üzere toplam 66 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. On hafta süren uygulama sürecinde; yaratıcı drama, ritim, müzik, edebiyat, müze eğitimi gibi sanat disiplinlerini bütünleştiren bir sanat yoluyla eğitim programı yürütülmüştür. Veriler;“Başarı Algısı Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Becerileri Öz Değerlendirme Formu”nun yanı sıra, katılımcı günlükleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı gözlem notları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin çözümünde bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri; nitel verilerin çözümünde ise içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Bulgular, sanat temelli eğitim sürecinin katılımcıların akademik öz-yeterliliklerini ve başarı algılarını anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Katılımcılar; empati temelli diyalog kurma, sosyal çatışmaları sanatsal ifade yoluyla yönetebilme ve eleştirel düşünme süreçlerinde gelişim kaydetmiştir. Özellikle sanat yoluyla eğitim çalışmaları sürecinde müze eğitimi ve yaratıcı drama entegrasyonu, öğrencilerin bilişsel esneklik kazanmalarına ve karmaşık 21. yüzyıl becerilerini içselleştirmelerine katkı sunmuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında; sanatın, bilişsel ve duyuşsal gelişimi destekleyen stratejik bir eğitim aracı olarak öğretim programına daha fazla entegre edilmesi ve öğretmen eğitimlerinde“sanat yoluyla eğitim”modellerine öncelik verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of artistic practices based on the education through art approach on students' perceptions of success, communication skills, and 21st-century skills. A mixed-methods research design, in which quantitative and qualitative data were collected simultaneously, was employed in the study. The study group consisted of a total of 66 fourth-grade students, equally divided into experimental and control groups, attending primary school in Ankara and selected through a random sampling method. During the ten-week implementation process, an education through art program was conducted, integrating various art disciplines such as creative drama, rhythm, music, literature, and museum education. Data were collected using the“Perception of Success Scale,”the“Communication Skills Inventory,”and the“21st Century Skills Self-Assessment Form,”as well as participant diaries, semi-structured interviews, and researcher observation notes. Dependent and independent samples t-tests were used for the analysis of quantitative data, while content analysis techniques were utilized for the qualitative data. The findings indicate that the arts-based educational process significantly increased participants' academic self-efficacy and perceptions of success. Participants demonstrated development in establishing empathy-based dialogue, managing social conflicts through artistic expression, and critical thinking processes. In particular, the integration of museum education and creative drama during the education through art process contributed to students gaining cognitive flexibility and internalizing complex 21st-century skills. In light of the results obtained, it is recommended that art be further integrated into the curriculum as a strategic educational tool supporting cognitive and affective development, and that priority be given to“education through art”models in teacher training.