Van ilinde kızıl boyunlu batağan'ın (podiceps grisegena boddaert, 1783) üremesi üzerine bir inceleme
An investigation on the breedi̇ng of the red-necked grebe (podiceps grisegena boddaert, 1783) in van provi̇nce
- Tez No: 1017088
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ADIZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Van ilinde yürütülen bu çalışmada, Kızıl boyunlu batağanlar'ın (Podiceps grisegena) üreme biyolojisi, habitat seçimi ve iklim değişikliğine bağlı fenolojik kaymalarını kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Mayıs 2023 ve Kasım 2024 tarihleri arasında yürütülen ve 20 ay süren alan araştırmaları sonucunda, türün sazlıkların kıyıdan uzak olduğu, büyük balık rekabetinin bulunmadığı, sığ ve izole Turna Gölü'nü birincil üreme alanı olarak tercih ettiği belirlenmiştir. Tür Van ili için yaz göçmeni statüsünde olduğu saptanmıştır. 2024 üreme sezonunda, aşırı yağışlara bağlı su seviyesinin yükselmesi, Kızıl boyunlu batağanlar'ın yuva yapımı için gerekli olan vejetasyon gelişimini 7 hafta geciktirmiştir. Bu durum türün yuvalarına ilk yumurta bırakma tarihini Haziran ortasını ötelenmesine neden olmuştur. Toplam 60 yuva girişiminden 41'i (%68) ekstrem hava koşulları ve dalga etkisiyle bozulurken, kuluçka aşamasına geçebilen 19 yuva üzerinden üreme parametreleri analiz edilmiştir. İncelenen yuvalarda ortalama yumurta sayısı 3,6 ve kuluçka süresi 20-23 gün olarak tespit edildi. Yumurtadan çıkma başarısı %72 (2,6) çıkan yavruların erginliğe ulaşma oranı ise %88 (2,3) olarak hesaplanmıştır. Yavru gelişimi aşamaları da detaylı olarak gözlemlenmiştir. Yeni çıkan yavrular siyah-beyaz şeritli kafa desenine sahip, ilk günler ebeveyn sırtında duruyor ve burada beslenmiştir. Yaklaşık 5–6 günlükken suya inmeye başlayan yavrular, 15–20 günlükken kısa dalışlar gerçekleştirebilmiştir. Bir aylık olduklarında kendi başlarına beslenmeye başlayan bireyler, 45 günlükken tamamen bağımsız hale gelmiştir. 60–65 günlükken uçuş denemelerine başlayarak göçe hazırlanmış, 70–75 günlükken ise bölgeden ayrılmıştır. Ekolojik etkileşimler açısından, yuvaların %80'inin Sakarmeke (Fulica atra) yuvalarına yaklaşık 1 metre mesafede kurulduğu gözlenmiştir. Bu yakınlığın, Sakarmeke'nin agresif savunma davranışı sayesinde predatörlere karşı dolaylı bir koruma sağladığı değerlendirilmiştir. Türün başlıca yırtıcıları arasında Van Gölü martısı (Larus armenicus), saz delicesi (Circus aeruginosus), leş kargası (Corvus cornix), damalı su yılanı (Natrix tessellata) ve küpeli su yılanı (Natrix natrix) bulunmaktadır. Sonuç olarak, popülasyonun ekstrem iklim koşullarına rağmen hızlı bir üreme döngüsü sayesinde sezona tutunabildiği; ancak geç üremenin, kış göçü öncesinde hipotermi ve yetersiz yağ rezervi gibi ekolojik tuzak risklerini artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Van province, the reproductive biology, habitat selection, and climate change-related phenological shifts of the Red-necked Grebes (Podiceps grisegena) were comprehensively examined. As a result of field studies conducted between May 2023 and November 2024, lasting 20 months, it has been determined that the species prefers the shallow and isolated Turna Lake, where the reeds are far from the shore and there is no competition from large fish, as its primary breeding area. It has been determined that the species is a summer migrant for the province of Van. In the 2024 breeding season, the rise in water levels due to excessive rainfall delayed the vegetation growth necessary for the Red-necked Grebes' nesting by 7 weeks. This situation has caused the species to postpone its first egg-laying date to mid-June. Out of a total of 60 nesting attempts, 41 (68%) were disrupted by extreme weather conditions and wave impact, while reproductive parameters were analyzed based on the 19 nests that progressed to the incubation stage. In the examined nests, the average number of eggs was found to be 3.6, and the incubation period was determined to be 20-23 days. The hatching success rate was calculated to be 72% (2.6), and the rate of the hatched chicks reaching maturity was calculated to be 88% (2.3). The stages of juvenile development have also been observed in detail. The newly hatched young have a black-and-white striped head pattern, and in the first days, they stay on the parent's back and are fed there. Starting to enter the water at around 5–6 days old, the young ones were able to perform short dives by 15–20 days old. When they were one month old, the individuals began to feed themselves, and by 45 days, they had become completely independent. At 60–65 days old, they began flight trials to prepare for migration, and by 70–75 days old, they had left the area. In terms of ecological interactions, it has been observed that 80% of the nests were built approximately 1 meter away from the nests of the common coot (Fulica atra) . It has been assessed that this proximity provides indirect protection against predators due to the aggressive defense behavior of the common coot. Among the main predators of the species are the Van Lake gull (Larus armenicus), marsh harrier (Circus aeruginosus), hooded crow (Corvus cornix), dice snake (Natrix tessellata), and grass snake (Natrix natrix). In conclusion, it has been determined that the population is able to hold on to the season despite extreme climate conditions due to a rapid breeding cycle; however, late breeding increases the risk of ecological traps such as hypothermia and insufficient fat reserves before winter migration.