Peroneus longus ve hamstring tendonları kullanılarak yapılan ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarında tünel morfolojisi ve greft iyileşmesinin karşılaştırılması
Comparison of tunnel morphology and graft healing after anterior cruciate ligament reconstruction using peroneus longus and hamstring tendons
- Tez No: 1017097
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Peroneus Longus ve Hamstring Tendonları Kullanılarak Yapılan Ön Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonlarında Tünel Morfolojisi ve Greft İyileşmesinin Karşılaştırılması Amaç: Bu prospektif randomize kontrollü çalışmada, anatomik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası semitendinosus tendonu (ST) ve peroneus longus tendonu (PLT) otogreftlerinin greft maturasyonu, tendon-kemik iyileşmesi (TKİ), tünel morfolojisi ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: İzole ön çapraz bağ yaralanması nedeniyle anatomik tek demet ÖÇBR uygulanan 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomizasyon ile ST ve PLT gruplarına ayrıldı. Tüm hastalarda standart cerrahi teknik, 9 mm greft çapı ve aynı rehabilitasyon protokolü kullanıldı. Greft maturasyonu postoperatif 12. ay manyetik rezonans görüntüleme incelemesinde sinyal-gürültü oranı (SGO) ile değerlendirildi. TKİ femoral ve tibial TKİ dereceleriyle, tünel morfolojisi ise postoperatif 1. gün ve 12. ay bilgisayarlı tomografi görüntülerindeki hacimsel ölçümlerle değerlendirildi. Klinik değerlendirmede diz fonksiyon skorları, aktivite düzeyi ve anterior tibial translasyon kullanıldı. Bulgular: Hastaların 28'i ST, 26'sı PLT grubunda yer aldı. Gruplar arasında başlangıç demografik, klinik ve cerrahi-anatomik özellikler açısından anlamlı fark saptanmadı (tüm p>0,05). Postoperatif 12. ayda ortalama greft SGO değeri ST grubunda 6±2, PLT grubunda 4±1 olarak saptandı ve PLT grubunda anlamlı düzeyde daha düşüktü (p<0,001). Femoral ve tibial TKİ dereceleri, tünel hacimleri ve hacim değişimleri, diz fonksiyon skorları, aktivite düzeyi ve anterior tibial translasyon açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (tüm p>0,05). Sonuç: ÖÇBR sonrası postoperatif 12. ayda PLT grubunda ST grubuna kıyasla daha düşük SGO değerleri saptandı; ancak TKİ, tünel morfolojisi, klinik sonuçlar ve objektif diz stabilitesi açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. Bu bulgular, yumuşak doku otogreftlerinin klinik olarak benzer sonuçlara rağmen eklem içi greft maturasyonu açısından farklı radyolojik iyileşme paternleri gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Tunnel Morphology and Graft Healing After Anterior Cruciate Ligament Reconstruction Using Peroneus Longus and Hamstring Tendons Objective: This prospective randomized controlled study aimed to compare graft maturation, tendon–bone healing (TBH), tunnel morphology, and clinical outcomes after anatomical anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR) using semitendinosus tendon (ST) and peroneus longus tendon (PLT) autografts. Material and Method: 54 patients who underwent anatomical single-bundle ACLR for isolated anterior cruciate ligament injury were randomized into ST and PLT groups. All patients underwent the same surgical technique with a 9-mm graft diameter and followed the same rehabilitation protocol. Graft maturation was assessed using the signal-to-noise quotient (SNQ) on 12-month magnetic resonance imaging. TBH was evaluated by femoral and tibial TBH grades, and tunnel morphology by volumetric computed tomography measurements obtained on postoperative day 1 and at 12 months. Clinical assessment included knee function scores, activity level, and anterior tibial translation. Results: There were 28 patients in the ST group and 26 in the PLT group. Baseline demographic, clinical, and surgical-anatomical characteristics were similar between the groups (all p>0.05). At 12 months, the mean graft SNQ value was significantly lower in the PLT group than in the ST group (4±1 vs. 6±2; p<0.001). No significant differences were found in femoral or tibial TBH grades, tunnel volumes and volume changes, knee function scores, activity level, or anterior tibial translation (all p>0.05). Conclusion: At 12 months after ACLR, the PLT group showed lower SNQ values than the ST group, while TBH, tunnel morphology, clinical outcomes, and objective knee stability were similar. Soft-tissue autografts may therefore differ radiologically despite comparable clinical outcomes