Yerli kedi (Felis domestica L.) ve Yeni Zelanda tavşanının (Oryctologus cuniculus L.) Plexus lumbosacralis'li üzerinde komparatif mikroanatomik ve subgros araştırmalar
- Tez No: 31647
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
48 ÖZET Bu çalışmada yerli kedi ve Yeni Zelanda Tavşanının plexus lumbosacralis'i komparatif ve makro-anatomik olarak incelendi. Araştırmada 1 0 adet adult yerli kedi ile 1 0 adet adult Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. 1. Plexus lumbosacralis kedi ve tavşanda son dört lumbal spinal sinir ile kedide üç sacral spinal sinir, tavşanda ise dört sacral ile ilk caudal spinal sinirin ventral kolundan oluşur. 2. İlk üç lumbal spinal sinirin kedi ve tavşanda plexus lumbosacralis'e katılmadığı görüldü. 3. N.genitofemoralis kedide dördüncü lumbal spinal sinirin, tavşanda ise dördüncü ve beşinci lumbal sinirin ventral kolundan orijin alır. 4. Her iki tür hayvanda n.cutaneus femoris caudalis, dördüncü ve beşinci lumbal spinal sinirin ventral kolundan şekillenir. 5. N.femoralis kedide dördüncü, beşinci ve altıncı lumbal spinal sinirin ventral kolundan, tavşanda ise beşinci, altıncı ve yedinci lumbal spinal sinirin ventral kolundan oluşur. 6. Kedide dördüncü, beşinci ve altıncı lumbal spinal sinirin ventral kolundan şekillenen n.obturatorius, tavşanda beşinci, altıncı ve yedinci lumbal spinal sinirin ventral kolundan şekillenir. 7. N.gluteus cranialis kedide altıncı ve yedinci lumbal spinal sinirin, tavşanda ise altıncı ve yedinci lumbal ile ilk sacral spinal sinirin ventral kolundan orijin alır.49 8. N.gluteus caudalis kedide altıncı ve yedinci lumbal ile ilk sacral, tavşanda ise yedinci lumbal ve ilk sacral sinirin ventral kolundan oluşur. 9. Kedide birinci ve ikinci sacral spinal sinirin ventral kolundan orijin alan n.cutaneus femoris caudalis tavşanda birinci, ikinci ve üçüncü sacral spinal sinirin ventral kolundan şekillenir. 10. N.ischiadicus, kedi ve tavşanda altıncı ve yedinci lumbal ile kedide birinci ve ikinci sacral, tavşanda ise birinci, ikinci ve üçüncü sacral spinal sinirin ventral kolundan oluşur. N.ischiadicus, n.peroneus communis ve n.tibialis isimli iki kola ayrılarak sonlanır. N.peroneus communis kedide n.perinealis superficialis ve n.peroneus profundus isimli kollara ayrılmasına karşın, tavşanda n.peroneus profundus bulunmaz. Kedide n.plantaris lateralis ve n.plantaris medialis'e ayrılarak sonlanan n.tibialis tavşanda bu iki kola ayrılmadan sonlanır. 11. Kedide n.pudendus, n.perinealis profundus ve n.rectalis caudalisin ortak kök halinde yedinci lumbal ile birinci ve ikinci sacral spinal sinirin ventral kolundan oluştuğu görüldü. 12. N.pudendus'un tavşanda çoğunlukla bağımsız olarak yedinci lumbal ile dört sacral spinal sinirden orijin almakla birlikte, bazen n.perinealis superficialis ve n.perinealis profundus ile ortak çıkış aldığı saptandı. 1 3. Tavşanda n.perinealis superficialis ve n.perinealis profundus, ortak kök, n.perinei halinde ikinci, üçüncü ve dördüncü sacral spinal sinirin ventral kolundan çıkış alır. 14. N.perinealis superficialis kedide bağımsız olarak üç sacral spinal sinirin ventral kolundan şekillenir.50 15. Sadece tavşanda bağımsız olarak bulunan n.rectalis caudalis dördüncü sacral ile birinci caudal spinal sinirin ventral kolundan oluşur. 1 6. Tavşanda n.cutaneus femoris caudalis'in kolu olan nn.clunium caudales, kedide bazen n.cutaneus femoris caudalis'in kolu olmakla birlikte, çoğunlukla bağımsız olarak lateral ve medial iki kol halinde birinci, ikinci ve üçüncü sacral spinal sinirin ventral kolundan orijin alır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY“The comparative macro-anatomic and subgross investigations on the lumbosacral plexus of the native cat (Felis domestica L.) and New Zeland rabbit (oryctolagus cuniculus L).”In this study, plexus lumbosacral of native cat and New Zeland rabbit were investigated comparatively with respect to their macro-anatomic structure. 1 0 adult native cats and 1 0 adult New Zeland rabbits were used in the research. 1. Lumbosacral plexus consists of the last four lumbar spinal nerves both in the cat and the rabbit; in the cat there are three sacral spinal nerves and in the rabbit there are four sacral and the first caudal spinal nerves. 2. It was observed that in the cat and the rabbit the first three lumbar spinal nerves were not included in lumbosacral plexus. 3. N.genitofemoralis originates from the ventral branch of the fourth lumbar nerve in the cat and of the fourth and fifth lumbar nerves in the rabbit. 4. In the both animals n.cutaneus femoris caudalis is formed by the ventral branches of the fourth and fifth lumbal spinal nerves. 5. N.femoralis is formed by the ventral branches of the fourth, fifth and sixth lumbar spinal nerves in the cat; and by the ventral branches of the fifth, sixth and seventh lumbar spinal nerves in the rabbit. 6. N.obturatorius is formed by the ventral branches of the fourth, fifth and sixth lumbar spinal nerves in the cat; and by the ventral branches of the fifth, sixth and seventh lumbar spinal nerves in the rabbit.52 7. N.gluteus cranialis originates from the ventral branches of the sixth and the seventh lumbar spinal nerves in the cat; and from the ventral branches of the sixth and seventh lumbar and the first sacral spinal nerves in the rabbit. 8. N.gluteus caudalis is formed by the ventral branches of the sixth and seventh lumbar and the first sacral spinal nerves in the cat; and by the ventral branches of the seventh lumbar and the first sacral spinal nerves in the rabbit. 9. N.cutaneus femoris caudalis originates from the ventral branches of the first and second sacral spinal nerves in the cat; and it is formed by the ventral branches of the first and second sacral spinal nerves in the rabbit. 1 0. N.ischiadicus is formed by the ventral branches of the sixth and seventh lumbar spinal nerves in both the cat and rabbit; in the cat there are the ventral branches of the first and second sacral spinal nerves and in the rabbit there are the ventral branches of the first, second and third sacral spinal nerves. It terminates as two branches named n.peroneus communis and n.tibialis. In the cat n.peroneus communis is divided into the branches called n.peroneus superficialis and n.peroneus profundus. In the rabbit n.peroneus profundus is absent. In the cat n.tibialis terminates as n.plantaris lateralis and n.plantaris medialis whereas in the rabbit it terminates without dividing into these two branches. 1 1. In the cat n.pudendus, n.perinealis profundus and n.rectalis caudalis are all together formed by the ventral branches of the seventh lumbar and the first and second sacral spinal nerves.53 1 2. Generally, in the rabbit, n.pudendus originates independently from the seventh lumbar and the four sacral spinal nerve but sometimes it has a common origin with n.perinealis superficialis and n.perinealis profundus. 1 3. In the rabbit n.perinealis superficialis and n.perinealis profundus with a common root, n.perinei, originates from the ventral branches of the second, third and fourth sacral spinal nerves. 14. In the cat n.perinealis superficialis is independently formed by the ventral branches of three sacral spinal nerves. 1 5. N.rectalis caudalis which is only found independently in the rabbit, is formed by the ventral branches of the fourth sacral and the first caudal spinal nerves. 1 6. Nn. clunium caudales which is a branch of n.cutaneus femoris caudalis in the rabbit, is sometimes a branch of n.cutaneus femoris caudalis but it'is usually originates independently from the ventral branch of the first, second and third sacral spinal nerves with two branches, lateral and medial, in the cat.