Obezitede PEMT gen polimorfizmi ile serum leptin, grelin ve lipit düzeylerinin araştırılması
Investigation of PEMT gene polymorphism and serum leptin, ghrelin and lipid levels in obesity
  1. Tez No: 1017104
  2. Yazar: İPEK KURT ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT BUĞRA KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Obezite, genetik, çevresel ve davranışsal faktörlerin karmaşık etkileşimi sonucunda ortaya çıkan kronik bir hastalık olup küresel ölçekte ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Fosfatidiletanolamin N-metiltransferaz enzimi, fosfatidiletanolaminin fosfatidilkoline dönüşümünü katalize ederek hücre zarı bütünlüğü ve lipoprotein metabolizmasında kritik bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada obez bireylerde bu enzimin genindeki rs1109859 polimorfizmi ile serum leptin, grelin, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde obezite cerrahisi uygulanan 90 obez birey ile 90 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 180 kişi dahil edilmiştir. Gen polimorfizmi eş zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile erime eğrisi analizi kullanılarak genotiplendirilmiştir. Serum leptin ve grelin düzeyleri enzime bağlı immünosorbent testi yöntemiyle, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri ise biyokimyasal analizörlerle ölçülmüştür. Gruplar yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzer bulunmuştur. Obez grupta beden kitle indeksi, trigliserit, grelin ve leptin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Total kolesterol düzeylerinde ise gruplar arasında anlamlı bir fark belirlenmemiştir. İncelenen gen polimorfizmine ilişkin genotip ve allel dağılımları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Bireyler beden kitle indeksi değerlerine göre gruplandırıldığında, beden kitle indeksi arttıkça trigliserit, grelin ve leptin düzeylerinin kademeli olarak yükseldiği saptanmıştır. Allel dağılımına göre yapılan değerlendirmede ise G alleli taşıyan bireylerde leptin, grelin ve beden kitle indeksi değerlerinin sayısal olarak daha yüksek olma eğilimi dikkat çekmiştir. Sonuç olarak obezitede enerji homeostazını düzenleyen hormonal belirteçler ile lipid metabolizmasının çok yönlü biçimde etkilendiği gösterilmiştir. İncelenen gen polimorfizminin metabolik parametreler üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisi saptanmamakla birlikte, gözlenen sayısal eğilimlerin daha geniş örneklem gruplarıyla doğrulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease that poses a serious global public health concern, arising from the complex interaction of genetic, environmental, and behavioral factors. Phosphatidylethanolamine N-methyltransferase enzyme catalyzes the conversion of phosphatidylethanolamine to phosphatidylcholine and plays a critical role in cell membrane integrity and lipoprotein metabolism. This study aimed to investigate the relationship between the rs1109859 polymorphism in the gene encoding this enzyme and serum leptin, ghrelin, total cholesterol, and triglyceride levels in obese individuals. A total of 180 participants were included in the study: 90 obese individuals who underwent bariatric surgery at Afyonkarahisar Health Sciences University General Surgery Clinic and 90 healthy controls. Gene polymorphism was genotyped using real-time polymerase chain reaction with melting curve analysis. Serum leptin and ghrelin levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay, while total cholesterol and triglyceride levels were determined using biochemical analyzers. The groups were comparable in terms of age and sex distribution. Body mass index, triglyceride, ghrelin, and leptin levels were found to be significantly higher in the obese group compared to the control group. No significant difference was observed in total cholesterol levels between the groups. No statistically significant difference was detected regarding genotype and allele distributions of the investigated gene polymorphism. When participants were grouped by body mass index values, triglyceride, ghrelin, and leptin levels progressively increased with rising body mass index. In the evaluation based on allele distribution, individuals carrying the G allele showed a numerical trend toward higher leptin, ghrelin, and body mass index values. In conclusion, hormonal markers regulating energy homeostasis and lipid metabolism were shown to be multifactorially affected in obesity. Although no direct significant effect of the investigated gene polymorphism on metabolic parameters was detected, validation of the observed numerical trends in larger sample groups is recommended.