Ankara örnekleminde penn etkileşimli akran oyunu ölçeğinin 60-72 aylık düşük sosyoekonomik düzeydeki çocukların ebeveyn ve öğretmenlerine uyarlanması
The adaptation of the penn interactive peer play scale in the sampling of ankara on the children at the ages of 60-72 months and their parents and teachers
- Tez No: 279591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma Fantuzzo, McWayne, Sekino ve Hamton (1998) tarafından geliştirilmiş olan Penn Etkileşimli Akran Oyunu Ölçeği'nin 60-72 aylık düşük sosyoekonomik düzeydeki çocukların ebeveyn ve öğretmenlerine uyarlanması amacıyla yapılmıştır. Örneklem grubunu düşük sosyoekonomik düzeydeki Ankara merkez ilçelerine bağlı ilköğretim okulları bünyesindeki anasınıflarına devam eden 60-72 aylık 122 kız ve 120 erkek 242 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri ve öğretmenleri oluşturmuştur. Betimsel desenli bu araştırmada çocuklar ve ebeveynleri hakkında bilgi almak için ?Ebeveyn ve Çocuk Kişisel Bilgi Formu? ve araştırmaya katılan çocukların öğretmenleri ile ilgili bilgi almak amacıyla da ?Öğretmen Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Sosyoekonomik düzeyi düşük olan çocukların akranlarına karşı serbest oyunları esnasında göstermiş oldukları oyun davranışlarını belirlemek için ?Penn Etkileşimli Akran Oyunu Ölçeği? kullanılmıştır. Ölçek, çocuğun ebeveynleri tarafından evde veya misafirlikteki oyun davranışlarını belirlemek için ve öğretmenleri tarafından sınıfta ve okuldaki serbest oyunları esnasındaki oyun davranışlarını belirlemek için doldurulmuştur.Araştırma sonucunda, Penn Etkileşimli Akran Oyunu ? Öğretmen Görüşü Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçlarına göre çıkarılan 8. madde ile birlikte, ölçeğin alt boyut puanlarının güvenirlik kat sayısının yeterli büyüklükte olduğu ve maddelerin ölçekle uyumlu olduğu görülmüştür. Ebeveyn Görüşü için daha büyük bir örneklem ile yeniden doğrulayıcı faktör analizi yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the adaptation of the Penn Interactive Peer Play Scale- developed by Fantuzzo, McWayne, Sekino and Hamton (1998) - on the children at the ages of 60-72 months and their parents and teachers. The sample consists oflow-income 242 preschool children and their parents and teachers from center counties of Ankara. The descriptive method was used at this study. The ?Parent and Child Personal Information Form? was used to take information about the childern and their parents and ?The Teacher Personal Information Form? was used to take information about the childern?s teachers. ?The Penn Interactive Peer Play Scale? was used to determine the play behaviours shown by the low-income preschool children to the peers during free play. The scale was rated by the sample children?s parents to determine the play behaviours in the home and neighborhood whereas the teacher version examines play in the classroom and at school.At the end of the study, according to the Confirmatory Factor Analysis the item 8 was taken out from the Penn Interactive Peer Play Scale ? Teacher Version. Thus the reliability factors of the sub-dimensions? scores was seen sufficient and the items was seen consistent with the scale. For the Penn Interactive Peer Play Scale-Parent Version the Confirmatory Factor Analysis could be perform with larger sample.