Solunum yolu semptomu olan hastalarda coronavirus'ların belirlenmesi ve moleküler karakterizasyonu
Detection and molecular characterization of coronaviruses in patients with respiratory symptoms
  1. Tez No: 1017112
  2. Yazar: ASLIHAN BEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA TEZCAN ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Coronavirus'lar (CoV), hem kuşlar hem de memeliler dahil olmak üzere insanlarıda içeren geniş bir tür yelpazesini enfekte edebilen yaygın patojenlerdir. Bu tez çalışmasında; solunum semptomu olan hastalardan toplanan nazofarengeal sürüntü örneklerinde, tüm CoV'ları hedefleyen panCoV RT-PCR temelli bir yaklaşım ile CoV'ların sirkülasyonunun değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 15 Eylül 2023 – 15 Eylül 2025 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne solunum semptomları ile başvuran hastalara ait toplam 326 nasofaringeal sürüntü örneği dahil edildi. Bu çalışmada, Orthocoronavirinae ailesinin tüm üyeleri için ortak olan korunmuş RNA'ya bağımlı RNA polimeraz (RdRp) genom bölgesini hedefleyen panCoV primerlerinin kullanıldığı semi-nested RT-PCR tekniği uygulandı. Öncelikle nasofaringeyal sürüntü örneklerinin nükleik asit saflaştırılması; Invitrogen DNA/RNA Kit (Thermo Scientific, 12280050, ABD) kullanılarak üretici firma önerileri doğrultusunda gerçekleştirildi. Sonrasında "RevertAid™ First Strand cDNA Synthesis Kit (Thermo Scientific™, #K16291) ile cDNA sentezi yapıldı. RT-PCR tekniği uygulanıp dizi analizi gerçekleştirildi. Çalışmamızda PanCoV RT-PCR sonucunda toplam 326 örneğin 77 (%23,6)'sinde pozitif kontrol hizasında bant elde edildi. PCR pozitif 77 örnek arasından düzenlemesi yapılan 51 örneğin BLAST, NCBI veritabanında karşılaştırılması ile 36 (%11,0) örneğin SARS-CoV-2, 9 (%2,8) örneğin HCoV-OC43, 3 (%0,9) örneğin HCoV-NL63, 2 (%0,6) örneğin HCoV-HKU1, 1 (0,3) örneğin HCoV-229E olduğu belirlendi. Elde edilen bulgular, SARS-CoV-2 başta olmak üzere HCoV-OC43, HCoV-NL63, HCoV-HKU1 ve HCoV-229E gibi farklı insan CoV'larının çalışma popülasyonu içerisinde dolaşımda olduğunu göstermiştir. Çalışmada hastaların solunum semptomları, gastrointestinal sistem bulguları, diğer klinik bulgular ve kronik hastalık gibi bulgularına göre panCoV RT-PCR sonuçlarının dağılımı istatistiksel olarak farklı bulunmamıştır. Rutin tanıda kullanılan multiplex solunum paneline kıyasla pan-Coronavirus (panCoV) RT-PCR yöntemi ile daha yüksek oranda CoV pozitifliği tespit edilmiş olup CoV'ların belirlenmesinde daha geniş kapsamlı ve duyarlılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Mersin ilinde solunum yolu semptomları olan hastalarda panCoV RT-PCR yöntemi kullanılarak CoV'ların moleküler düzeyde araştırıldığı ilk çalışma olup, bölgesel CoV sürveyansı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Coronaviruses (CoVs) are common pathogens capable of infecting a wide range of hosts, including humans, as well as birds and mammals. In this thesis study, it was aimed to evaluate the circulation of CoVs in nasopharyngeal swab samples collected from patients with respiratory symptoms by using a pan-Coronavirus (panCoV) RT-PCR–based approach targeting all CoVs. A total of 326 nasopharyngeal swab samples obtained from patients who presented with respiratory symptoms to Mersin University Faculty of Medicine Hospital between September 15, 2023, and September 15, 2025, were included in the study. In this study, a semi-nested RT-PCR technique was applied using panCoV primers targeting the conserved RNA-dependent RNA polymerase (RdRp) genomic region common to all members of the Orthocoronavirinae family. First, nucleic acid purification of nasopharyngeal swab samples was performed using the Invitrogen DNA/RNA Kit (Thermo Scientific, 12280050, USA) in accordance with the manufacturer's instructions. Subsequently, cDNA synthesis was carried out using the RevertAid™ First Strand cDNA Synthesis Kit (Thermo Scientific™, #K16291). RT-PCR was then performed, followed by sequence analysis. In our study, as a result of panCoV RT-PCR, bands corresponding to the positive control were obtained in 77 (23.6%) of the 326 samples. Among the 77 PCR-positive samples, 51 were successfully processed and analyzed by BLAST comparison in the NCBI database, revealing that 36 (11.0%) were SARS-CoV-2, 9 (2.8%) were HCoV-OC43, 3 (0.9%) were HCoV-NL63, 2 (0.6%) were HCoV-HKU1, and 1 (0.3%) was HCoV-229E. The obtained findings demonstrated that various human CoVs, particularly SARS-CoV-2, as well as HCoV-OC43, HCoV-NL63, HCoV-HKU1, and HCoV-229E, are circulating within the study population. No statistically significant difference was found in the distribution of panCoV RT-PCR results according to patients' respiratory symptoms, gastrointestinal findings, other clinical findings, or the presence of chronic diseases. Compared to the multiplex respiratory panel used in routine diagnostics, the panCoV RT-PCR method detected a higher rate of CoV positivity, indicating that it is a more comprehensive and sensitive approach for the detection of CoVs. This study is the first to investigate CoVs at the molecular level using the panCoV RT-PCR method in patients with respiratory symptoms in Mersin province, and it is important in terms of regional CoV surveillance.