Determination of peritectic growth dynamics in real time
Peritektik büyüme dinamiklerinin gerçek zamanlı belirlenmesi
  1. Tez No: 1017111
  2. Yazar: DİDEM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİS ŞEREFOĞLU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Katılaşma mikroyapısı, özellikle döküm, kaynak ve eklemeli imalat gibi proseslerde malzemenin nihai özelliklerini belirleyen temel parametredir. Çelikler, Fe-Ni alaşımları ve Cu-alaşımları (bronz/pirinç) başta olmak üzere birçok endüstriyel açıdan önemli alaşım peritektik reaksiyonlar gösterdiğinden, peritektik katılaşmanın anlaşılması kritik öneme sahiptir. Peritektik alaşımlar; bantlar, adacıklar, salınımlı mikroyapılar ve peritektik eşli büyüme gibi geniş bir büyüme mikroyapısı çeşitliliği sergiler. Bu mikroyapıların oluşumu, lokal katılaşma koşullarına bağlıdır. Mevcut çalışmaların büyük bir kısmı, mikroyapıların büyüme sırasında nasıl oluştuğunu, evrildiğini veya seçildiğini ortaya koyamayan post-mortem (deney sonrası) analizlere dayanmaktadır. Farklı peritektik büyüme modlarının başlangıç mekanizmaları ile peritektik fazın çekirdeklenmesini ve büyümesini yöneten koşullar hâlâ yeterince karakterize edilmemiştir. Bu tezde, model peritektik sistem olarak TRIS–50 mol% NPG transparan organik alaşımı kullanılarak peritektik katılaşma ve büyüme dinamiklerini incelemek için sistematik ve tekrarlanabilir bir metodoloji geliştirilmiştir. Bu metodoloji; yüksek saflıkta alaşım hazırlığını, yönlü katılaşma (YK) sırasında mikroyapının gerçek zamanlı gözlemini ve katı/sıvı (K/S) arayüzeyi sıcaklığının ölçümünü bir araya getirmiştir. YK deneyleri sonucunda üç farklı K/S arayüzey pozisyon-zaman trendi belirlenmiş; bu trendlere ait arayüzey hızı profilleri ve arayüzey sıcaklıkları karakterize edilmiştir. Düzlemsel büyüme, hücreli peritektik eşli büyüme ve kısmen elde edilmiş lamelli peritektik eşli büyüme mikroyapıları gözlemlenmiştir. Sonuçlar, bu tez kapsamında geliştirilen metodolojinin farklı peritektik büyüme mikroyapılarının hangi koşullar altında oluştuğunu ve evrildiğini belirlemek için sistematik ve tekrarlanabilir bir yaklaşım sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Solidification microstructure is the key parameter that determines final properties of the material, particularly in processes such as casting, welding and additive manufacturing. Many industrially significant alloys including but not limited to steels, Fe-Ni alloys, and Cu-alloys (bronze/brass) undergo peritectic reactions, making the understanding of peritectic solidification critical. Peritectic alloys can exhibit a wide range of growth microstructures, such as discrete bands, islands, oscillatory patterns, and peritectic coupled growth (PCG). The formation of these microstructures is dependent on the local solidification conditions. However, most existing studies rely on post-mortem analysis, which cannot capture how microstructures form, evolve, or are selected during growth. The onset mechanisms of different peritectic growth modes and the conditions governing nucleation and growth of the peritectic phase remain insufficiently characterized. This thesis developed a systematic and reproducible methodology for investigating peritectic solidification and growth dynamics, using a TRIS–50 mol% NPG transparent organic alloy as a model peritectic system. The methodology integrated high-purity alloy preparation, real-time microstructure observation during directional solidification (DS), and measurement of the S/L interface temperatures. DS experiments revealed three distinct S/L interface position-time trends, and their S/L interface velocity profiles as well as S/L interface temperatures were characterized. Planar growth, cellular PCG, and partially achieved lamellar PCG were identified. The results showed that the methodology developed in this thesis provides a systematic and reproducible way to determine the conditions under which different peritectic growth microstructures form and evolve.