Non fermentatif bakterilere karşı in vitro sinerjist etkili olan çeşitli antibiyotiklerin galleria mellonella enfeksiyon modelinde karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of various antibiotics with in vitro synergistic effects against non-fermentative bacteria in a galleria mellonella infection model
  1. Tez No: 1017119
  2. Yazar: BEKİR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÖZBEK ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Non-fermentatif Gram-negatif bakteri (NFGNB)'ler, sahip oldukları virülans faktörleri özellikle de antibiyotik direnç mekanizmaları nedeniyle tedaviyi zorlaştıran fırsatçı patojenlerdir. Bu çalışmada, yeni geliştirilen bir β-laktam kombinasyonu olan imipenem/relebaktam (IMI/REL) temelli antibiyotik kombinasyonlarının Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Achromobacter xylosoxidans ve Burkholderia cepacia complex (BCC) izolatlarında in vitro ve in vivo etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2023–2024 yılları arasında izole edilen 80 klinik izolatın antibiyotik duyarlılık durumları, Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) değerleri ile belirlenmiştir. Ardından seçilen on altı izolatta IMI/REL'in kolistin (CST), meropenem (MEM) ve tigesiklin (TGC) ile kombinasyonlarının in vitro etkinliği zamana bağlı öldürme (ZBÖ) deneyleriyle belirlenmiştir. ZBÖ deneyleri ile sinerjistik etki saptanan kombinasyonların in vivo etkinliği G. mellonella enfeksiyon modeliyle incelenmiştir. Deneylerde elde edilen MİK sonuçları, özellikle P. aeruginosa, A. baumannii ve BCC izolatlarının çoklu ilaç dirençli olduğunu ortaya koymuştur. ZBÖ deneyleri sonucunda, IMI/REL-CST kombinasyonları ile in vitro şartlarda daha fazla sinerjistik etkileşim belirlenmesine rağmen, IMI/REL-MEM kombinasyonu çalışılan dört türde de yüksek in vivo sağkalım oranlarıyla en etkili kombinasyon olmuştur. Bu kombinasyon, G. mellonella enfeksiyon modelinde, 96. saatte, P. aeruginosa enfeksiyonlarının %100'ünde, A. baumannii ve A. xylosoxidans enfeksiyonlarının %94,4'ünde, BCC enfeksiyonlarında ise %33,3'lük sağkalımla ilişkili bulunmuştur. Bulgularımız, IMI/REL-MEM kombinasyonunun dirençli NFGNB enfeksiyonlarındaki potansiyelini ve G. mellonella gibi translasyonel modellerin bu değerlendirmeye katkısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-fermentative Gram-negative bacteria (NFGNBs) are opportunistic pathogens that make treatment difficult due to their virulence factors, particularly their antibiotic resistance mechanisms. This study investigated the in vitro and in vivo efficacy of antibiotic combinations based on a newly developed beta-lactam combination, imipenem/relebactam (IMI/REL), against Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Achromobacter xylosoxidans, and Burkholderia cepacia complex (BCC) isolates. For this purpose, the antibiotic susceptibility of 80 clinical isolates obtained between 2023 and 2024 at Bağcılar Medipol Mega University Hospital and Marmara University Faculty of Medicine Hospital was determined using Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values. Subsequently, the in vitro efficacy of combinations of IMI/REL with colistin (CST), meropenem (MEM), and tigecycline (TGC) was determined in sixteen selected isolates using time-dependent killing (TDC) assays. The in vivo efficacy of combinations that showed synergistic effects in TDC experiments was investigated using a G. mellonella infection model. The MIC results obtained in the experiments revealed that P. aeruginosa, A. baumannii, and BCC isolates were particularly resistant to multiple drugs. Although IMI/REL-CST combinations showed more synergistic interactions in vitro, the IMI/REL-MEM combination was the most effective, with high in vivo survival rates in all four species studied. In the G. mellonella infection model, this combination was associated with 100% survival in P. aeruginosa infections, 94.4% survival in A. baumannii and A. xylosoxidans infections, and 33.3% survival in BCC infections at 96 hours. Our findings highlight the potential of the IMI/REL-MEM combination in resistant NFGNB infections and the contribution of translational models such as G. mellonella to this evaluation.