Çeşitli antibiyotiklerin tek başına ve kombinasyon halinde achromobacter xylosoxidans suşları üzerine antibiyotik sonrası etkisinin araştırılması
Investigation of the postantibiotic effects of various antibiotics alone and in combination on achromobacter xylosoxidans strains
  1. Tez No: 493287
  2. Yazar: DAMLA DAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÖZBEK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Achromobacter xylosoxidans aerobik, fermantasyon yapmayan, hareketli özellikle kistik fibrozisli hastalarda solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan, fırsatçı Gram negatif bir çomaktır. Antibiyotik Sonrası Etki (ASE), enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin doz aralıklarının belirlenmesinde yarar sağlayan farmakodinamik bir parametredir. ASE antibiyotiğe maruz kaldıktan sonra bakteriyel üremenin baskılanmasının uzamasını ifade etmektedir. Antibiyotiklerin uzun bir ASE süresine sahip olmasının, bakteri direncininin önlenmesi, maliyetin ve toksisitenin azalması gibi avantajları vardır. Ayrıca uzun ASE süresinin klinik önemi antibiyotiğin etkinliğinin kaybolmadan, daha az günlük doz uygulanmasıdır. Çalışmamızda meropenem, kolistin sülfat, levofloksasin, tobramisin ve meropenem-kolistin kombinasyonunun standart A. xylosoxidans LMG 1863T suşu ve kistik fibrozisli hastaların balgam örneklerinden izole edilen dört A. xylosoxidans suşuna karşı in vitro ASE değerleri araştırılmıştır. 1xMİK ve 4xMİK konsantrasyonda in vitro ortalama ASE değerleri sırasıyla meropenem için 0,38±0,18 ve 0,62±0,19 saat, kolistin için 3,21±0,66 ve 3,58±0,68 saat, levofloksasin için 1,54±0,46 ve 2,27±0,41 saat, tobramisin için 2,34±0,48 ve 3,47±0,64 saat, meropenem-kolistin kombinasyonu için 2,85±0,23 ve 3,61±0,54 saat olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmamızın sonuçları A. xylosoxidans'ın etken olduğu kistik fibrozisli hastaların tedavisinde meropenem, kolistin, levofloksasin ve tobramisinin tek başına ve meropenem-kolistin kombinasyonunun optimal doz aralıklarının belirlenmesinde önemli bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
Achromobacter xylosoxidans is an aerobic, non-fermentative, motile and opportunistic Gram negative rod that causes respiratory tract infection especially in patients with cyctic fibrosis. Postantibiotic effect (PAE) is a pharmacodynamic parameter that helps in designing dosage regimens of antibiotics used in treatment of infections. PAE refers to the prolonged inhibition of bacterial growth that maintain after exposure to antibiotic. Prolonged dosing intervals of antibiotics have some advantages among them less toxicity, prevention of bacterial resistance and reduced cost. Besides, the clinical effect of a prolonged PAE may lead less daily drug usage without loss of efficacy. In our study, meropenem, colistin sulfate, levofloxacin, tobramycin alone and meropenem-colistin combination were investigated for their in vitro PAEs on A. xylosoxidans LMG 1863T standard strain and four A. xylosoxidans clinical strains isolated from sputum samples of cystic fibrosis patients. The mean values of in vitro PAEs at 1xMIC and 4xMIC concentrations were found 0.38±0.18 and 0.62±0.19 h for meropenem, 3.21±0.66 and 3.58±0.68 h for colistin, 1.54±0.46 and 2.27±0.41 h for levofloxacin, 2.34±0.48 and 3.47±0.64 h for tobramycin, 2.85±0.23 and 3.61±0.54 h for meropenem-colistin combination, respectively. Consequently, the results of our study may have important knowledges to determine optimal timing doses during antimicrobial therapy with meropenem, colistin, levofloxacin and tobramycin alone and meropenem-colistin combination to treat cyctic fibrosis patients with A. xylosoxidans.