Batı mazısı (Thuja occidentalis L.) meyve ve yaprak ekstraktının rumen fermantasyonuna In Vitro etkileri
In Vitro effects of western thuja (Thuja occidentalis L.) fruit and leaf extract on rumen fermentation
- Tez No: 900571
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, Batı mazısı bitkisinin meyve ve yapraklarından buhar distilasyon yöntemiyle elde edilen eterik yağın bazı rumen bakterileri üzerine antimikrobiyal etkinliği ve ruminal fermantasyon üzerine in vitro etkileri literatüre göre ilk defa araştırılmıştır. Antimikrobiyal etkinliğin araştırılmasında Gram pozitif bakterilerden hidrojen ve format üreten Ruminococcus albus (ATCC 27210) ve Ruminococcus flavefaciens Sijpestejin C97 (ATCC 49949), bütirat üreten Butyrivibrio fibrisolvens D1 (ATCC 19171), Eubacterium ruminantium GA 195 (ATCC 17233), laktat üreten Streptococcus bovis (ATCC 33317) ve metanojenik arkelerden Methanobacterium formicicum, Gram negatif rumen bakterilerinden ise süksinat ve propiyonat üreten Fibrobacter succinogenes S85 (ATCC 19169) ve Megasphaera elsdenii LC1 (ATCC 25940) suşları çalışma kapsamında kullanılmıştır. Batı mazısı meyve ve yaprak eterik yağlarının Gram negatif bakterilere kıyasla Gram pozitif bakterilere karşı daha güçlü antimikrobiyal etkinlik gösterdiği gözlenmiştir. Denemede kullanılan rumen bakterilerinin Batı mazısı eterik yağına karşı insan suşlarından daha dirençli olabileceğini düşündüren bulgular da elde edilmiştir. Batı mazısı meyve ve yapraklarından elde edilen eterik yağların ruminal fermantasyon üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yarı sürekli kapalı bir inkübasyon yöntemi olan Rumen Simülasyon Tekniği (Rusitec) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında; ruminal pH, asetik, propiyonik, izobütirik, bütirik, izovalerik, valerik ve toplam uçucu yağ asitleri (UYA) üretimi, asetatın propiyonata oranı (A:P), stokiyometrik metan gazı üretimi, kuru madde sindirilebilirliği (KMS) ve amonyak azotu (NH3-N) konsantrasyonu belirlenmiştir. Rusitec sistemde inokulum olarak kullanılan rumen içeriği iki adet sağlıklı besi sığırından elde edilmiştir. Araştırmanın in vitro inkübasyon aşaması 7 gün adaptasyon ve 7 gün deneme fazlarından oluşmuştur. Araştırma 3 uygulama ile her bir uygulamanın 3 tekrarı şeklinde tasarlanmıştır. In vitro inkübasyonun deneme fazında, Batı mazısı meyve ve yaprak eterik yağlarının ruminal fermantasyon üzerine etkilerinin belirlenmesi için toplam 9 fermenter tesadüfi olarak 3'erli gruplara ayrılmıştır. Üç fermenter kontrol grubu olarak belirlenmiş ve bunlara herhangi bir eterik yağ ilavesi yapılmamıştır. Diğer üç fermentere günlük 500 mg/L dozunda Batı mazısı meyve eterik yağı, son üç fermentere ise günlük 500 mg/L dozunda Batı mazısı yaprak eterik yağı ilave edilmiştir. Rumen içeriği alınan hayvanların beslemesinde kullanılan rasyon in vitro inkübasyonda da %20 kaba yem ve %80 konsantre yem olacak şekilde (2 g arpa samanı, 8 g konsantre yem) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Batı mazısı meyve eterik yağının ruminal pH, asetik asit, propiyonik asit, izobütirik asit, bütirik asit, izovalerik asit, toplam uçucu yağ ve metan gazı üretimini, A:P oranını ve kuru madde sindirilebilirliğini istatistiksel olarak değiştirmediğini, ancak valerik asit üretimini yükselttiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation research, the antimicrobial activity of the essential oils obtained by steam distillation from the fruits and leaves of the northern white-cedar on some rumen bacteria and its in vitro effects on ruminal fermentation were investigated for the first time, according to the literature. In the research of antimicrobial activity detection, Ruminococcus albus (ATCC 27210) and R. flavefaciens Sijpestejin C97 (ATCC 49949) which are the hydrogen and formate producers, Butyrivibrio fibrisolvens D1 (ATCC 19171) and Eubacterium ruminantium GA 195 (ATCC 17233) which are the butyrate producers, Methanobacterium formicicum as methane producer and Streptococcus bovis (ATCC 33317) that is lactate producer strains of Gram positive bacteria, and Fibrobacter succinogenes S85 (ATCC 19169) and Megasphaera elsdenii LC1 (ATCC 25940) strains which are the succinate and propionate producers of Gram negative rumen bacteria, were studied. Compering the potential antimicrobial activity of fruit and leaf essential oils of western thuja, it seems examined essential oils hold stronger potential antimicrobial activity against Gram positive bacteria than Gram negative ones according to the observed data. Findings suggest that the rumen bacteria examined in this research might pose more resistant to western thuja essential oil than human strains. In the in vitro study of the tested essential oils, fermentation properties, dry matter digestibility and methane gas production were determined using the Rumen Simulation Technique (Rusitec), a semi-continuous culture system. In accordance with this purpose, ruminal pH, acetic, propionic, isobutyric, butyric, isovaleric, valeric and total volatile fatty acids (VFA) production, acetate propionate ratio (A:P), stoichiometric methane gas production, dry matter digestibility (DMD) and ammonia nitrogen. (NH3-N) concentration were determined. The rumen content used as inoculum in the Rusitec system was obtained from two beef cattle. The research was conducted in two periods: 7 days of adaptation and 7 days of trial and designed as 3 applications and 3 repetitions of each application. During the trial period of the in vitro incubation, 9 fermenters were divided into 3 groups randomly to determine the effects of fruit and leaf essential oils of western thuja on ruminal fermentation. Three fermenters were marked as the control group, and western thuja essential oil was not added. Western thuja fruit essential oil was added to the other three fermenters at a daily dose of 500 mg/L, and Western thuja leaf essential oil was added to the last three fermenters at a daily dose of 500 mg/L. Feed materials that gathered from daily ratio of donors used in this study consisted of 20% roughage and 80% concentrate feed, composed of 2 g barley straw and 8 g concentrate feed, respectively. The findings obtained from the study suggest that Western thuja fruit essential oil did not statistically affect ruminal pH, acetic acid, propionic acid, isobutyric acid, butyric acid, isovaleric acid, total essential oil, and methane gas production, as well as A:P ratio and dry matter digestibility. It has been shown to increase valeric acid production.