Bozadan izole edilen izolatın tanımlanması ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Identification of an isolate isolated from boza and determination of functional properties
  1. Tez No: 973404
  2. Yazar: NİMET ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bozadan izole edilen bakteri izolatın morfolojik, fizyokimyasal ve moleküler özelliklerini belirleyerek tanımlamak ve in vitro koşullarda probiyotik potansiyelini değerlendirmektir. Analizler sonucunda, izolatın Gram-pozitif, kok şeklinde, hareketsiz, endospor oluşturmayan, hemoliz ve katalaz negatif olduğu, jelatini hidrolize etmediği ve glikozdan gaz üretmediği tespit edilmiştir. Ayrıca, izolatın pH 6,0-9,6 aralığında, 30-37 °C sıcaklıkta ve %3-4 tuz konsantrasyonunda iyi gelişim gösterdiği belirlenmiştir. 16S rDNA analizi sonucunda izolatın Lactococcus lactis olduğu saptanmış ve L. lactis BZN25 olarak adlandırılmıştır. İzolatın, pepsin, pankreatin, safra tuzu ve fenole karşı dirençli olduğu; pH 2 ve 3 seviyesindeki asidik ortamlarda ve yapay mide-bağırsak sıvılarında stabilitesini koruduğu ortaya konmuştur. İzolatın yüksek düzeyde otoagregasyon, koagregasyon ve hidrofobisite (hidrokarbonlara tutunma) kapasitesine sahip olduğu; çok sayıda antibiyotiğe duyarlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, test edilen gıda kaynaklı Gram-pozitif ve Gram-negatif patojen bakterilere karşı antibakteriyel aktivite sergilediği gözlemlenmiştir. Elde edilen tüm veriler, L. lactis BZN25 suşunun potansiyel bir probiyotik aday olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to identify and characterize a bacterial isolate obtained from boza by determining its morphological, physicochemical, and molecular properties, and to evaluate its probiotic potential under in vitro conditions. The results show that the isolate is Gram-positive, coccus-shaped, non-motile, non-spore forming, hemolysis and catalase negative, unable to hydrolyze gelatin, and does not produce gas from glucose fermentation. Furthermore, it was determined that the isolate grows well within a pH range of 6.0 to 9.6, at temperatures between 30 °C and 37 °C, and in salt concentrations of 3-4%. Based on 16S rDNA analysis, the isolate was identified as Lactococcus lactis and designated as L. lactis BZN25. The isolate exhibited resistance to pepsin, pancreatin, bile salts, and phenol, and maintained its stability under acidic conditions (pH 2 and 3) as well as in simulated gastric and intestinal fluids. In addition, the isolate demonstrated high levels of auto-aggregation, co-aggregation, and hydrophobicity (adherence to hydrocarbons), and was sensitive to a wide range of antibiotics. Moreover, antibacterial activity was observed against tested foodborne Gram-positive and Gram-negative pathogenic bacteria. The overall findings indicate that the L. lactis BZN25 strain has promising potential as a probiotic candidate.