Tavuk etlerinden vankomisin dirençli enterococcus faecıum'un izolasyonu ve tüm genom dizilemesi
Isolation and whole genome sequencing of vancomycin resistant enterococcus faecium from chicken meat
- Tez No: 1017128
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞEBNEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Vankomisin, özellikle çoklu ilaç (ÇİD) dirençli Gram-pozitif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde son seçenek olarak tercih edilen, hücre duvarı sentezini hedef alan glikopeptit bir antibiyotiktir. Gıdalarda, özellikle tavuk etinde, vankomisin dirençli Enterococcus faecium (VREfm)'un saptanması; bu bakterilerin insan gastrointestinal sistemini kolonize edebilmesi ve vankomisin direnç genlerini yerleşik bağırsak mikrobiyotasına aktarabilmesi nedeniyle halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada Hatay ilinde perakende olarak satışa sunulan tavuk eti örneklerinde vankomisin dirençli Enterococcus faecium (VREfm)'un varlığının ve genetik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Mart–Nisan 2025 tarihleri arasında Hatay il merkezi ve ilçelerindeki perakende satış noktalarından toplanan 100 adet tavuk eti örneği oluşturdu. Tavuk eti örneklerinde VREfm varlığı selektif zenginleştirme ve kültür yöntemleri ile araştırıldı ve moleküler yöntemlerle doğrulandıktan sonra tüm genom sekanslaması (WGS) ile moleküler karakterizasyonları yapıldı. İzolatların ampisilin, tetrasiklin, eritromisin, yüksek düzey gentamisin, kloramfenikol, siprofloksasin, vankomisin ve teikoplanin duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile belirlendi; ayrıca vankomisin için minimal inhibitör konsantrasyonları (MİK) E-test ile saptandı. Çalışma sonucunda 5 VREfm izole edildi. İzolatların hepsi siprofloksasin hariç diğer antimikrobiyallere dirençli bulunurken, vankomisine olan MİK değerleri ≥256 µg/ml olarak belirlendi. Multipleks PCR ile izolatların tamamınd vanA geni saptandı. WGS analizi antimikrobiyal duyarlılık test sonuçları ile uyumlu olarak çok sayıda direnç geninin varlığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Enterococci are a common part of the commensal microbiota of terrestrial vertebrates. Over the last two decades, infections caused by Enterococci in humans has been complicated by the emergence of antimicrobial-resistant strains. This has led to an increasing trend toward severe forms of multi-drug resistant (MDR) strains and the consequent use of“last-line”drugs, including the glycopeptide antimicrobial vancomycin, for treatment. Vancomycin is classified as a“highest priority, critically important antimicrobial”by the World Health Organization (WHO). Worldwide, vancomycin-resistant Enterococcus faecium (VREfm) has emerged as an important nosocomial pathogen in humans (Willems et al. 2005). Although there are studies demonstrating transmission routes for hospital-associated VREfm clones such as ST203, ST796, and ST80, the poultry industry has been studied as a source of antimicrobial-resistant enterococci causing human disease due to the prevalence of chicken in the human diet and the extensive documented use of antimicrobials in the poultry production cycle. The aim of this study is to determine the contamination level of retail chicken meat sold in Hatay province with VREfm and to perform molecular characterization of the isolated strains by next generation sequencing (NGS).