Piliç etlerinde vankomisin dirençli enterokokların varlığının ve antibiyotik dirençliliğinin belirlenmesi
Presence of vancomycin resistant enterococci and their antibiotic resistance in poultry meat
- Tez No: 473697
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEDA ORMANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmada, Ankara'daki marketlerde taze olarak satışa sunulan tavuk kuşbaşı örneklerinden klasik kültür yöntemiyle Enterococcus spp. izolasyonu ve biyokimyasal testler kullanılarak identifikasyonu, izolatların PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) analizi ile doğrulanması, pozitif bulunan izolatların multipleks PCR ile identifikasyonu, Enterococcus spp. izolatlarının eritromisin, kloramfenikol, gentamisin, penisilin, streptomisin, vankomisin, linezolid, kinupristin-dalfopristin olmak üzere 8 farklı antibiyotik diski kullanılarak antibiyotik direnç profillerinin Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü (Clinical and Laboratory Standards Institute, CLSI) standartlarına göre saptanması, E. faecalis ve E. faecium olarak identifiye edilen türlerin vanA ve vanB direnç fenotipleri yönünden multipleks PCR analizi yapılarak moleküler karakterizasyonlarının belirlenmesi, vankomisine direnç gösteren tüm suşlarda E-test yapılarak MİK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu) değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 120 tavuk kuşbaşı örneği analiz edilmiş ve örneklerin 36'sının (% 30) Enterococcus spp. ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre Enterococcus spp. olarak belirlenen 36 izolatın 16'sı (% 44,4) E. faecalis, 10'u (% 27,8) E. faecium, dördü (%11,1) E. durans, biri (% 2,8) E. gallinarum, biri ise (% 2,8) E. casseliflavus olarak identifiye edilmiş, dört izolat identifiye edilememiştir. Enterococcus spp. olarak belirlenen 36 izolatın altısının (% 16,7) vanA, üçünün (% 8,3) vanB geni yönünden pozitif olduğu saptanmıştır. VanA ve vanB genlerinin izole edildiği toplam dokuz izolatın tamamının E. faecalis olduğu belirlenmiştir. Bu izolatlardan bir tanesinin vanA ve vanB genlerinin ikisine de sahip olduğu belirlenmiştir. İzolatların belirlenen antibiyotik direnç profillerine göre, 36 izolatın 26'inin (% 72,2) üç ve üzeri, 7'sinin (% 19,4) beş ve üzeri, birinin (% 2,8) ise tüm antibiyotiklere dirençli oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to isolate and identify Enterococcus spp. from chicken retail meat samples collected from Ankara markets by classical culture method and using biochemical tests, to verify the isolates by PCR (Polymerase Chain Reaction),to identify the Enterococcus spp. isolates by multiplex PCR, to evaluate the antibiotic resistance profiles of the verified Enterococcus spp. isolates with eight different antibiotics including erythromycin, chloramphenicol, gentamicin, penicillin, streptomycin, vancomycin, linezolid, quinupristin-dalfopristin according to CLSI Clinical and Laboratory Standards Institute) standards, to determine the molecular characterization of the species identified as E. faecalis and E. faecium for vanA and vanB resistance phenotypes with multiplex PCR, to verify of positive isolates' species with multiplex PCR, to determine MIC (Minimum Inhibitory Concentration) values of all the isolates determined as vancomicin resistant by E test. For this purpose, 120 chicken retail meat samples were analyzed, and 36 (% 30) of the samples were detected as Enterococcus spp. According to the results, 16 (% 39,7) were isolated as E. faecalis, 10 (% 39,7) were isolated as E. faecium, four were isolated (%11,1) E. durans, one (% 2.8) was isolated as E. gallinarum, one (% 2.8)was isolated as E. casseliflavus andfour of the isolates couldn't be identified. Among 36 isolates confirmed as Enterococcus spp., six isolates (% 16,7) were detected as vanA positive, three isolates (% 26,9) were detected as vanB positive. All of the nine vanA and vanB positive isolates were confirmed as E. faecalis. One of these isolates contained both vanA and vanB genes. According to antibiotic resistance profiles, 26 isolates (% 72,2) were resistant to three and above, seven isolates (% 19,4) were resistant to five and above, one isolate (% 2,8) was resistant to all of the eight antibiotics out of 36 isolates.